nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/k

dodane 13.01.2009 09:18

Kończy się jubileusz 150-lecia Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci

Jubileusz 150-lecia istnienia Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce zakończy Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, celebrowana 17 stycznia o godz. 11.00.

Mali kolędnicy misyjni z archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej wraz z opiekunami – rodzicami, katechetami i duszpasterzami spotkają się w sobotę 17 stycznia w katedrze polowej (ul. Długa 13/15), by wspólnie zakończyć akcję „Kolędnicy Misyjni”.

Podobne spotkania odbyły się już w pozostałych diecezjach w uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia - kiedy przypada także Misyjny Dzień Dzieci.

Spotkanie w Warszawie zakończy Rok Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce.

Na dzień wdzięczności za 150 lat Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce dzieci przybędą w strojach, w których kolędowały po domach.

Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył bp Józef Zawitkowski, który jako ks. Tymoteusz wielokrotnie publikował książki religijne i modlitewniki dla dzieci.

Po Eucharystii jedna z grup kolędniczych przedstawi scenkę, jaką dzieci przedstawiały w domach a Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. prał. Jan Piotrowski wręczy pamiątki jubileuszowe przyjaciołom PDMD, czyli osobom i instytucjom, które wspierały Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w roku jubileuszu.

Otrzymają je: bp Józef Zawitkowski, Monika Łoboda – misjonarka świecka, która w Indiach opiekuje się dziećmi niewidomymi, ks. Tadeusz Bożełko - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, aktor Maciej Rayzacher oraz Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie zakończy animacja misyjna.(...)

PDMD rozpoczęło swoją działalność na przełomie lat 1857/1858 w Krakowie. Od 1857 roku Dzieło to, pod nazwą Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, prowadziły w Małopolsce siostry szarytki. W 1872 r. kierownictwo przejęli księża misjonarze św. Wincentego à Paulo.

We wszystkich diecezjach zostało ono wprowadzone w 1928 r. W 1927 r. działało już 857 lokalnych stowarzyszeń Dzieła w wielu diecezjach. Obecnie Dzieło prowadzone jest we wszystkich polskich diecezjach, choć w różnym stopniu.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci wydaje dwumiesięcznik «Świat Misyjny», który pomaga rodzicom, wychowawcom i katechetom w kształtowaniu w najmłodszych postaw solidarności z potrzebującymi rówieśnikami w krajach misyjnych.

« 1 »