nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 29.12.2008 09:30

Kardynał Schönborn pobłogosławił kolędników misyjnych

Kardynał Christoph Schönborn otworzył doroczną akcję kolędników misyjnych. Podczas spotkania w pałacu arcybiskupim w Wiedniu przewodniczący episkopatu Austrii pobłogosławił grupę reprezentującą 85 tysięcy dziewcząt i chłopców, którzy będą uczestniczyli w tegorocznym „kolędowaniu z gwiazdą”.

W przebraniu Trzech Króli dzieci austriackie będą chodziły od drzwi do drzwi głosząc Dobrą Nowinę i prosząc o wsparcie dla ich rówieśników w ubogich krajach „Południa”.

Kard. Schönborn podziękował dzieciom za zaangażowanie w tę piękną akcję. Jednocześnie arcybiskup Wiednia zaapelował do Austriaków, aby okazali hojność w finansowym wsparciu dla ponad 500 projektów pomocy realizowanych w ramach akcji kolędników.

- Trzeba pomóc obiema rękami, powiedział kard. Schönborn: jedną ręką osobom potrzebującym pomocy we własnym kraju, drugą – ludziom w potrzebie w innych krajach.

Przez najbliższych dziesięć dni kolędnicy misyjni odwiedzą ponad dwa miliony domostw w całej Austrii. Oczekują ich również osobistości życia politycznego.

30 grudnia kolędników przyjmie prezydent Austrii Heinz Fischer, a następnie przewodnicząca austriackiego Barbara Prammer i kanclerz Werner Faymann. Natomiast 6 stycznia na kolędników z gwiazdą oczekiwać będzie minister spraw zagranicznych Michael Spindelegger.

Dzieci przebrane za Trzech Króli, chodzą ze śpiewem od domu do domu, zazwyczaj w okresie od 27 grudnia do uroczystości Trzech Króli, czyli 6 stycznia, choć czasem nawet do połowy miesiąca.

Na drzwiach odwiedzanych domów piszą kredą litery "C+M+B" i rok. Litery oznaczają prośbę, aby "Chrystus pobłogosławił ten dom" (Christus mansionem benedicat), ale także nawiązują do podawanych przez tradycję imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara

Tradycja kolędników misyjnych w Austrii sięga czasów średniowiecza, ale dopiero od 1955 r. rozpoczęto akcję pomocy krajom misyjnym.

Za pieniądze zebrane w pierwszym roku akcji można było kupić używany samochód dla austriackiego misjonarza. Dotychczas zebrano 260 mln euro i zrealizowano ponad 10 tys. projektów pomocy w krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.

Każdego roku na sfinansowanie ok. 500 projektów zbiera pieniądze ponad 90 tys. dzieci, którym towarzyszy 30 tys. ich starszych kolegów i osób dorosłych.

Z zebranych przez nich funduszy realizowanych jest rokrocznie ok. 500 projektów pomocy w Afryce, Azji i Ameryce Południowej dla ponad miliona osób – pozbawionych środków do życia, starych, chorych, dzieci ulicy.

Podczas ostatniego "kolędowania z gwiazdą" austriackie dzieci zebrały "cegiełki na budowę lepszego świata" w wysokości 13.3 mln euro

« 1 »