nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 15.12.2008 10:11

Chrześcijańskie naklejki na autobusach

Autobusy z napisem "Wierzysz w Boga! Nie jesteś sam!" będą kursować na Podbeskidziu od świąt Bożego Narodzenia.

To kolejna oryginalna akcja ks. Jana Byrta z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu, który w ten sposób reaguje na antychrześcijańskie kampanie ateistów europejskich i amerykańskich.

Duchowny przyznaje, że zbulwersowała go informacja – powtarzana niemal przez wszystkie media – o pojawiających się w tunelach amerykańskiego metra bilbordach z napisem "Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam".

Przypomina, że kampania ateistów z New Jersey nie jest jedyną, o jakiej ostatnio mówi się i pisze. Wcześniej Brytyjczycy okleili londyńskie autobusy plakatami o treści: "Prawdopodobnie nie ma Boga. Przestań się, więc zamartwiać i ciesz się życiem".

Zdaniem ks. Byrta wobec ateistycznych kampanii chrześcijanie nie powinni pozostać obojętni. „Jeśli my chrześcijanie będziemy milczeć, to – tak Jezus zapowiedział – kamienie będą mówić. Chrześcijanie, którzy obchodzą Boże Narodzenie, nie mogą milczeć. Szczególnie my Polacy, postrzegani w Europie jako naród wierzących ludzi. Chrystus musi być widoczny wszędzie, a w szczególności w naszym życiu” – podkreśla luterański duchowny.

Ks. Byrt dotarł do prywatnego przewoźnika, który za darmo zgodził się okleić swoje autobusy hasłami: "Wierzysz w Boga! Nie jesteś sam”. Inna firma zapewniła folie na naklejki, kolejna – obiecała przygotować napis. Nalepki będą dostatecznie duże, by dostrzec je z daleka.

Pierwszy autobus z nalepką o wymiarach 4 m długości i 60 cm wysokości pojawi się już na święta. „Na początek zostanie oklejonych 7 autobusów. To taka biblijna liczba. Ale mam nadzieję, że znajdzie się więcej chętnych do takiej akcji ” – mówi ksiądz.

Ks. Jan Byrt, proboszcz filialnej parafii w Szczyrku, zrealizował już wiele swoich nietuzinkowych pomysłów. Zapraszał m.in. na wypoczynek dzieci ze Słowacji i Bieszczad, gościł cudzoziemców, którzy za darmo uczyli dzieci angielskiego. Rozdawał koszulki i silikonowe opaski z biblijnymi cytatami oraz zbudował ołtarz europejskim w Beskidzie Śląskim, przy którym co roku mają się odbywać nabożeństwa ekumeniczne o pomyślność Starego Kontynentu.

« 1 »