nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 11.12.2008 10:39

Można zapobiec wypadkom

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Fundusz ONZ Pomocy Dzieciom (UNICEF) po raz pierwszy opublikowały 10 grudnia raport o zapobieganiu wypadkom, na jakie narażone są dzieci.

Skupiają się w nim na poparzeniach, zatruciach, upadkach, utonięciach, szczególną wagę przywiązując do wypadków drogowych.

Ponad 800 tys. dzieci ginie co roku na świecie w różnego typu wypadkach, a miliony dzieci wychodzą z nich z ciężkimi obrażeniami, wymagającymi długiej hospitalizacji i rehabilitacji. Te smutne dane pochodzą z raportu opublikowanego 10 grudnia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz ONZ Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Raport poświęcony jest zapobieganiu wypadkom, na jakie narażone są dzieci.

W Europie najwięcej ofiar wypadków wśród dzieci notuje się na terenie krajów bałtyckich, Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Autorzy raportu skupiają się między innymi na problemie wypadków drogowych. Corocznie ginie w nich 260 tys. dzieci, a 10 mln jest rannych.

Młodzi kierowcy narażeni są w szczególności na niebezpieczeństwo z powodu wieku, lekceważenia zmęczenia, prowadzenia pod wpływem alkoholu, używania telefonów komórkowych w czasie jazdy, a także nadmiernej prędkości i niebezpiecznego wyprzedzania z chęci zaimponowania współpasażerom – swoim rówieśnikom.

Autorzy raportu zwracają uwagę by nie lekceważyć: zapinania pasów w autach, używania kasku na rowerze i na motorze, ograniczenia prędkości, poruszania się po wydzielonych pasach na jezdniach

Przestrzeganie tych zasad może w znaczny sposób ograniczyć liczbę ofiar wśród młodych na drogach.

« 1 »