nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 10.12.2008 15:51

Bruksela oczekuje 40 tys. uczestników spotkania Taizé

40 tysięcy uczestników spodziewają się w Brukseli gospodarze 31. Europejskiego Spotkania Młodych organizowanego przez Wspólnotę z Taizé.

Do stolicy Belgii przybędą młodzi Europejczycy, a także delegacje z innych kontynentów. Spotkanie odbędzie się w dniach od 29 grudnia br. do 2 stycznia 2009 r.

Poprzednie spotkania odbyły się w Genewie, Zagrzebiu, Mediolanie, Lizbonie, Hamburgu, Warszawie.

Do spotkania w Brukseli przygotowuje się młodzież w całej Europie. W krajach niemieckiego obszaru językowego w listopadzie br. odbyło się ponad sto spotkań nazywanych „nocami świateł”, w których uczestniczyło ponad dwa tysiące osób. Wiele z tych spotkań odbywało się w katedrach i największych kościołach wielkich miast. Spotkania te miały charakter ekumeniczny, a przygotowywali je młodzi ludzie, którzy pojadą na spotkanie Taizé do Brukseli.

Z każdego kraju europejskiego pojadą do stolicy Belgii kilkusetosobowe grupy młodych. Przedpołudniowe grupy językowe będą się spotykały w 180 parafiach katolickich, ewangelickich i prawosławnych w Brukseli i okolicach. Tysiące rodzin zgłosiło chęć przyjęcia do siebie gości spotkania.

Każdego dnia w południe młodzież będzie się spotykała na wspólnym obiedzie i modlitwie południowej na terenach targowych w Brukseli. Trzy hale zostaną przystosowane na miejsca modlitw. Po południ 30 i 31 grudnia młodzi będą dyskutowali na najbardziej interesujące ich tematy.

Spotkanie młodych w Brukseli stanowi kolejny etap Pielgrzymki Zaufania, jaką zainicjował przed 30 laty założyciel Wspólnoty Taizé, brat Roger. Kierował się on zasadą, że każdy może wnieść wkład w kulturę, której nie cechuje nieufność, ale zaufanie. „Jak pokazuje historia, czasem wystarczyło niewielu tylko ludzi, aby szala przechyliła się na stronę pokoju. Miejmy odwagę zrobić coś z tym, co może nie jest doskonałe, a znajdziemy wolność” - napisał brat Alois w swoim „Liście z Kenii”, który został przetłumaczony na 30 języków, a jego treść będzie podstawą dyskusji i rozważań w Brukseli. „List z Kenii” nawiązuje do zorganizowanego pod koniec listopada przez braci ze Wspólnoty Taizé spotkania młodych z kontynentu afrykańskiego w stolicy Kenii – Nairobi

« 1 »