nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 09.12.2008 12:43

Apel Jasnogórski liczy 55 lat

8 grudnia minęła 55. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

Apel jest wieczorną modlitwą kierowaną do Maryi, Królowej Polski w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Jako odrębne nabożeństwo maryjne sprawowane o godz. 21.00 zostało po raz pierwszy odprawione 8 grudnia 1953 r.

Korzeni Apelu Jasnogórskiego można się doszukiwać już w 1918 r., kiedy to 4 listopada polscy żołnierze z 22. Pułku Piechoty, dowodzeni przez ppor. Artura Wiśniewskiego, wyzwolili Jasną Górę spod okupacji austriackiej. Wtedy to o 21.15 stanęli wraz z paulinami przed Cudownym Obrazem Królowej Polski i dziękowali za odzyskaną po 123 latach zaborów wolność.

W Apelu 8 grudnia 1953 r. uczestniczyło zaledwie kilka osób. Dziś ta wieczorna modlitwa gromadzi miliony Polaków obecnych na Jasnej Górze i rozsianych po całym świecie.

Największym promotorem i animatorem Jasnogórskiego Apelu był Jan Paweł II.

Dziś na to szczególne nabożeństwo maryjne składają się: pradawna pieśń „Bogurodzica”, trzykrotnie śpiewany hejnał: "Maryjo, Królowo Polski", modlitewne rozważanie, dziesiątka różańca, antyfona „Pod Twoją obronę”, wezwania „Królowo Polski i Matko Kościoła” oraz błogosławieństwo, którego udziela prowadzący rozważanie albo któryś z dostojników kościelnych. Całość trwa ok. 15 minut.

Od 1995 roku Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez Radio "Jasna Góra" a za jego pośrednictwem przez inne stacje.

« 1 »