nasze media MGN 07/2024

www.naukawpolsce.pap.pl/k

dodane 08.12.2008 14:36

Studenci odkryli planetę

Troje studentów Leiden University w Holandii odkryło planetę pozasłoneczną wykonując ćwiczenie zadane przez wykładowcę.

Było to możliwe dzięki bazie danych zgromadzonych przez polski projekt obserwacyjny prowadzony przez Uniwersytet Warszawski - OGLE.

Studenci testowali automatyczną metodę wyszukiwania zmian w jasności gwiazd z bazy OGLE.

Udało im się stwierdzić, że jasność jednej z gwiazd spada na dwie godziny w regularnych odstępach 2,5 dnia. Po dokładniejszych badaniach teleskopem stwierdzono należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego, stwierdzono że osłabienia blasku gwiazdy są spowodowane przez planetę przechodzącą przed gwiazdą.

Planeta znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy, a gwiazda wokół której ona krąży ma temperaturę powierzchni prawie 7000 K, co czyni ją najgorętszą gwiazdą, w pobliżu której znaleziono planetę.

Kierownik projektu Ignas Snellen mówi, że odkrycie było całkowitym zaskoczeniem. "Projekt był ćwiczeniem, które miało nauczyć studentów tworzenia algorytmów wyszukiwania. Wykonali je tak dobrze, że był czas na przetestowanie algorytmu na dużej bazie danych. W momencie gdy przyszli do mojego gabinetu i pokazali krzywą blasku gwiazdy, byłem kompletnie zaskoczony."

Dedykowany projektowi OGLE teleskop pracuje w Chile i każdej nocy wykonuje zdjęcia wybranych obszarów nieba.

W ten sposób przebadano jasność milionów gwiazd i odkryto m.in. planety planety pozasłoneczne.

« 1 »