nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 25.11.2008 20:37

Młodzi Afrykańczycy spotykają się w Nairobi

Ponad 6 tys. młodych Afrykańczyków bierze udział w rozpoczynającym się 26 listopada w Nairobi kolejnym etapie „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” .

Pielgrzymka będzie trwać do 30 listopada, a główny temat to „Dzielić się nadzieją”. Niespełna rok temu, 27 grudnia doszło w Kenii do starć po wyborach prezydenckich. Wybuchły zamieszki. Zginęło 300 osób, a ponad 250 tys. musiało opuścić swoje domy.

Na program tego międzynarodowego spotkania składa się przede wszystkim wspólne świętowanie, modlitwa i dzielenie się. Centralnym miejscem będą tereny Niższego Seminarium pod wezwaniem Królowej Apostołów w stolicy Kenii. Program poranny będzie realizowany w 70 parafiach, kongregacjach kościelnych i instytucjach religijnych. Młodzi goście będą tam mogli odkrywać miejsca „cierpienia i nadziei”, a także zaangażowania i inicjatyw „ludzi nadziei” w ich okolicy. W godzinach popołudniowych w centrum będą się odbywać spotkania tematyczne.

Swój udział zgłosili młodzi Afrykańczycy z innych krajów Czarnego Lądu: Tanzanii, Ugandy, Rwandy, Burundi, z Demokratycznej Republiki Kongo. Będą również uczestnicy z RPA, Madagaskaru, Zambii, Sudanu, Mozambiku, Angoli… Ponad 120 młodych ludzi przybędzie z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Pierwsi uczestnicy przyjechali już 15 listopada. Uczestniczą oni w programie przygotowanym w różnych wspólnotach stolicy Kenii.

Do młodych przemówi przeor Wspólnoty Taizé, brat Alois oraz arcybiskup Nairobi, kard. John Njue. Celem spotkania jest pomoc młodym ludziom w ich poszukiwaniu Boga i pragnieniu zaangażowania się w Kościele i społeczeństwie.

Przez cały rok wydarzenie to przygotowywali bracia z Taizé. Wspomagali ich woluntariusze oraz duszpasterze młodzieży. Ekumeniczna Wspólnota Taizé organizowała podobne spotkania na innych kontynentach, między innymi w Johannesburgu w 1995 roku, w Kalkucie w 2006, w mieście Cochabamba w Boliwii w 2007 i w Genewie także w 2007 roku.

Bracia z Taizé mieszkali w Kenii (w Mathare i Kangemi) w latach 1978-1989. Brat Roger (założyciel Taizé) po raz pierwszy odwiedził Kenię w listopadzie i grudniu 1978 roku, a po raz drugi w grudniu 1987.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione