nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 17.11.2008 12:32

Wyślij sms-a, pomóż uchodźcom z Konga

Caritas Polska włącza się w pomoc dla uchodźców w Demokratycznej Republice Konga (Kongo Kinszasa, dawny Zair). Wysyłając SMS o treści „pomagam” na numer 72902 można wspomóc fundusz Caritas Polska, przeznaczony na pomoc dla uchodźców w ogarniętej konfliktem wschodniej części kraju.

Koszt SMS to 2,44 zł, z czego 44 grosze to podatek VAT.

Pomoc dotrze do uchodźców za pośrednictwem polskich misjonarzy, którzy pracują w ogarniętym wojną regionie Północne Kiwu. W Rutshuru, 80 km na północ od Gomy pracują polscy pallotyni i pallotynki. W mieście, które przed wybuchem konfliktu liczyło 40 tys. mieszkańców prowadzą parafię, szpital i ośrodek dożywiania.

Wczoraj i dziś dotarły do miasta konwoje z zaopatrzeniem. Dzięki temu misjonarze mogli na nowo uruchomić szpital i ośrodek dożywienia. W szpitalu leczy się około 160 osób, a ponad 2000 dzieci jest objętych akcją dożywiania. „Nie wiemy, na jak długo starczy nam nowych zapasów” – mówi s. Dominika Laskowska, odpowiedzialna za ośrodek dożywiania. „Sytuacja jest niepewna i nie wiadomo, co będzie jutro. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu” – dodaje zakonnica.

Ks. Wiesław Kantor, SAC, proboszcz w Rutshuru, stara się prowadzić duszpasterstwo parafialne, ale w miejscowości wciąż zmienia się ludność.

Wielu mieszkańców uciekło przed rebeliantami. Przybywa z kolei sporo osób z innych miejscowości. „Wszyscy jednak oczekują od nas nie tylko słów pokrzepienia, ale też konkretnej pomocy: żywności i lekarstw” – mówi ks. proboszcz.

Sytuacja uchodźców staje się coraz bardziej dramatyczna. W piątek około 25 tys. uchodźców zgromadziło się wokół małej bazy Misji ONZ w Kongo, w Bambu, około 80 km na północ od Gomy.

Baza licząca około 60 pracowników, nie może w żaden sposób pomóc uciekinierom z terenu walk.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione