nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 17.11.2008 12:29

Młodzież z całej Europy na przyszłorocznej Lednicy

Ojciec Jan Góra zaprosi na 6 czerwca przyszłego roku na Lednicę delegacje młodzieży ze wszystkich krajów Europy, by w miejscu chrztu Polski złożyły ślubowanie wierności Chrystusowi – jak od kilkunastu lat czynią to młodzi Polacy.

Pomysł zaproszenia młodzieży europejskiej poznański dominikanin uzgodnił z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich, polskim kardynałem Stanisławem Ryłką.

W najbliższym czasie list z zaproszeniem ma trafić do przedstawicieli Episkopatów poszczególnych krajów.

Podczas czerwcowego spotkania pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia kilkuosobowe delegacje młodzieży ze sztandarami narodowymi miałyby wypowiedzieć w ojczystych językach słowa roty "wyboru Chrystusa".

Zgromadzeni na Polach Lednickich wyśpiewaliby natomiast w języku łacińskim aklamację. Ślubowanie, jako legat papieski, przyjąłby kard. Ryłko.

Zdaniem o. Góry – który w 1997 roku zapoczątkował spotkania na Lednicy – będzie to „spełnienie duchowego testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II, który niejednokrotnie marzył o Europie zjednoczonej w imię wolności, demokracji i wartości ewangelicznych”.

„Pierwsza sobota czerwca od lat zarezerwowana jest dla młodzieży lednickiej. Ufam, że w tym roku będzie to także święto młodzieży europejskiej. Tego dnia nie tylko w Kościele, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie nie będzie ważniejszego wydarzenia” – mówi dominikanin o zaplanowanym na 6 czerwca 2009 roku spotkaniu.

Na czuwania modlitewne nad Jeziorem Lednickim – gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest Polski – przybywają co roku dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą-Rybą dokonują uroczyście aktu „wyboru Chrystusa”. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione