nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 06.11.2008 10:07

Dramat w Kongo: kongijskie dzieci piszą do "wielkich tego świata"

Na wschodnich pograniczach Demokratycznej Republiki Konga wciąż nie ustają walki między wojskami rządowymi a rebelianckim ugrupowaniem Laurenta Nkundy.

Rebelianci zbliżają się aktualnie do miasta Gomy. Przerażone bliską perspektywą wojny miejscowe dzieci napisały list otwarty do „wielkich tego świata”.

„Darujemy wam wszelkie złoto, diamenty, miedź i inne bogactwa naszej ziemi – czytamy w liście. – W zamian chcemy tylko być szczęśliwe, bawić się i każdego dnia chodzić do szkoły, jeść czekoladę i pieścić się z mamą. Jeśli to prawda, że istnieje pokój, to my go chcemy” – piszą kongijskie dzieci, mieszkające 15 km od nowego frontu wojny domowej.

W ciągu jednego zaledwie tygodnia w Kongo 1,6 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Sytuacja uchodźców jest dramatyczna. Tylko niektórzy mogą liczyć na pomoc rodziny.

Również miejscowa Caritas, choć wciąż uruchamia nowe programy pomocy i obficie korzysta ze wsparcia udzielanego przez katolików z zagranicy, może pomóc tylko nielicznym.

4 listopada na miejsce walk dotarł pierwszy konwój humanitarny ONZ, ale transportu nie udało się przekazać potrzebującym, bo wszystkie obozy uchodźców w regionie Nord Kivu zostały zrównane z ziemią.

Na skutek trwającej od 13 lat wojny domowej w Kongu zginęły już ponad 4 mln osób, a ten jeden z najzamożniejszych krajów kontynentu pogrążył się w skrajnej nędzy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione