nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

KAI/k

dodane 01.11.2008 09:35

Wszystkich Świętych w Taize

W Taize ponad 8 tys. młodych ludzi wspólnie uczci uroczystość Wszystkich Świętych.

W trakcie spotkania odbędzie sie m.in. modlitwa wspólnotowa wraz z celebracją światła i spotkanie z bratem Aloisem, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé.

Młodzi przybywali do Taizé już od niedzieli 26 października. Z samej Francji przybyło ponad 2 tys. uczestników spotkania, najwięcej z Lille, z północnego regionu kraju. Jeszcze dziś przybędą kolejni pielgrzymi z różnych części Francji i Europy. Kilka francuskich biskupów towarzyszy młodym we wspólnej Eucharystii i modlitwie.

"Bycie przyjętym przez wspólnotę braci", "wybranie drogi spotkania innych", "porzucenie swojej codzienności" to tylko niektóre z tematów wielkiego spotkania młodych ludzi podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

W planie spotkania przewidziana jest m.in. adoracja krzyża, uroczysta Eucharystia, a w sobotni wieczór modlitwa wspólnotowa połączona z celebracją światła i spotkanie z przełożonym wspólnoty bratem Aloisem.

W najbliższym czasie odbędą się także dwa spotkania wspólnoty poza Taizé: pierwsze w Nairobi w Kenii, od 26 do 30 listopada, które zgromadzi młodych ludzi z różnych krajów Afryki.

Od 29 grudnia do 2 stycznia odbędzie się natomiast Europejskie Spotkanie w Brukseli, na które przybędzie dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy.

Ekumeniczna Wspólnota Braci z Taizé została założona w 1940 roku w Burgundii we Francji przez szwajcarskiego teologa brata Rogera Schutza.

Zakonnicy zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci wyznania katolickiego i ewangelickiego blisko trzydziestu narodowości. Trzech z nich jest Polakami. Po śmierci brata Rogera, zamordowanego w 2005 roku, przełożonym Ekumenicznej Wspólnoty Taizé został 51-letni brat Alois, pochodzący z Niemiec.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10