nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

KAI/k

dodane 29.10.2008 16:30

Książka o lenistwie

Amerykańska pisarka Kathleen Norris napisała książkę o acedii, czyli lenistwie duchowym.

O lenistwie jako chorobie duszy i jednym z siedmiu grzechów głównych pisali w starożytności Ojcowie Kościoła, m.in. Ewagriusz z Pontu, Jan Kasjan i Grzegorz Wielki.

Norris w swej książce zauważa, iż jesteśmy bombardowani przez masę krzykliwych wiadomości. Ów zalew informacji może się to stać przyczyną duchowej obojętności.

Jako drogę wyjścia z duchowego lenistwa autorka wskazuje szczególnie na czytanie i medytowanie Psalmów. Jej zdaniem, Psalmy podnoszą ducha. "Każde wyjście z zamkniętego koła własnego «ja» jest właściwą ścieżką do uzdrowienia" – pisze Kathleen Norris.

Za najbardziej znaną książkę Norris uważa się „Klasztorną wędrówkę”. Pracując nad nią autorka spędziła długie miesiące w opactwie św. Jana w Collegeville w stanie Minnesota w USA.

Książka ta chwalona przez krytyków za „umiejętność łączenia tematów religijnych z poetycka wrażliwością” znalazła się na liście bestsellerów „The New York Times”. Odbiła się szerokim echem także w innych krajach, m. in. w Wielkiej Brytanii i Japonii.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione