nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

KAI/k

dodane 28.10.2008 09:08

Święto Świętych zamiast mrocznego Halloween w Chile

Zastąpienie mrocznego Halloween radosnymi chrześcijańskimi obchodami wigilii uroczystości Wszystkich Świętych proponuje chilijskie stowarzyszenie rodzin „Todos los Santos”.

31 października Chilijskie dzieci rozdają na ulicach rysunki, śpiewają, recytują wiersze i składają spotkanym ludziom życzenia na dzień Wszystkich Świętych.

„Jest to okazja – mówią organizatorzy – by przypomnieć życie świętych i prosić ich, by nas przybliżyli do Boga, a oddalili od nas zło”.

Organizatorzy obchodów przypominają, że uroczystość ku czci wszystkich ludzi cieszących się już szczęściem w niebie wprowadzono w Rzymie bardzo wcześnie.

W IX wieku papież Grzegorz IV rozciągnął ją na cały Kościół. Obchodzony zaraz po niej Dzień Zaduszny jest późniejszego pochodzenia.

W Stanach Zjednoczonych wigilia uroczystości ku czci świętych nabrała neopogańskiego charakteru.
Organizatorzy zwracają uwagę, że nazwa Halloween pochodzi od staroangielskiego „All Hallows Eve”, co znaczy: „Wigilia Wszystkich Świętych”.

W Chile od 2001 r. grupa świeckich katolików prowadzi kampanię celem przywrócenia uroczystości i jej wigilii pierwotnego znaczenia chrześcijańskiego.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione