nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 19.10.2008 11:13

24 lata temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszko

W niedzielę 19 października przypada 24. rocznica porwania i zamordowania przez funkcjonariuszy SB ks. Jerzego Popiełuszki.

W Watykanie trwa proces beatyfikacyjny kapłana.

Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego kapelana „Solidarności” trwał tylko 4 lata a sesja zamykająca proces odbyła się 8 lutego 2001 roku w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie znajduje się grób kapłana.

W procesie na etapie diecezjalnym zbierano dowody, że ks. Popiełuszko zginął jako męczennik za wiarę.

Etap rzymski procesu rozpoczął się 3 maja 2001 roku.

Obecnie kończą się prace nad filmem fabularnym pt. "Popiełuszko" w reż. Rafała Wieczyńskiego. Zdjęcia z udziałem ponad 200 aktorów i 7 tys. statystów kręcono 7 miesięcy.

Premiera odbędzie się 16 lutego przyszłego roku, zaś w kinach będzie pokazywany od 20 lutego i ma być, jak podkreśla autor, uczczeniem 25. rocznicy męczeńskiej śmierci kapłana i 20. uzyskania niepodległości.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okowy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami.

Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez władze, 19 października 1984 r. został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Mordercy księdza zostali skazani na kary wieloletniego więzienia. Obecnie wszyscy są już na wolności.

« 1 »