nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 16.10.2008 09:00

Premiera "Świadectwa" w Watykanie

Światowa premiera filmu "Świadectwo" odbędzie się dziś 16 października w Watykanie w obecności Benedykta XVI.

W Watykanie odbyła się już prasowa prezentacja filmu „Świadectwo”.

„To nie jest kalendarium życia Karola Wojtyły. Film przede wszystkim pokazuje Jana Pawła II jako człowieka” – mówił producent Przemysław Häuser. Stąd, jak zaznaczył, rolę narratora powierzono prawdziwemu świadkowi, kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

„Ten film nie jest wywiadem, jak to się często czyta w mediach – mówił producent. – Jest to świadectwo, które ksiądz kardynał zaczął składać poprzez książkę, teraz ukazał się film i mam nadzieję, że to świadectwo o Janie Pawle II będzie kontynuował. Realizacja filmu nie należała do najłatwiejszych, ponieważ od samego początku chcieliśmy poruszać się prawdziwych wnętrzach. Bardzo dużo kręciliśmy na Watykanie, w Polsce – w miejscach związanych z życiem Jana Pawła II. Udało nam się pracować przy użyciu naczyń i szat liturgicznych, których używał Jan Paweł II. Bardzo ważnym elementem tego filmu jest muzyka, którą zawdzięczamy dwóm twórcom. Pierwszy to maestro Vangelis, a drugi – Robert Janson”.

Kard. Stanisław Dziwisz zaznaczył, że jego synowskim obowiązkiem było danie świadectwa o Janie Pawle II, stąd zgodził się na udział w filmie. Wyraził jednocześnie nadzieję, że proces beatyfikacyjny pozwoli lepiej poznać Papieża-Polaka, a to stanie się przyczynkiem do kolejnych dzieł.

„Ja myślę, że z momentem wyniesienia do chwały ołtarzy na pewno zainteresowanie wzrośnie – powiedział w czasie prezentacji kard. Dziwisz. – Cały proces, dokonywany z wielką dokładnością i wrażliwością, jeszcze raz ukaże tę wyjątkową postać. Wtedy na pewno będą jakieś filmy czy publikacje”.

« 1 »