nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 15.10.2008 09:42

Tydzień Misyjny w Polsce pod hasłem „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei”

„Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei” – pod takim hasłem w dniach 19-25 października odbędzie się w Polsce Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny. (...)

Przed rozpoczęciem tegorocznego Tygodnia Misyjnego do ponad 10,5 tys. polskich parafii dotrą misyjne materiały liturgiczne przygotowane przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Znajdzie się w nich m.in. orędzie papieskie na Światowy Dzień Misyjny, homilie dla dzieci i młodzieży oraz m.in. modlitwy i intencje modlitw misyjnych, a także statystyki misyjne Kościoła w świecie.

Wśród materiałów znajdzie się także m.in. film dokumentalny Pawła Zarzyckiego „Książę Kościoła” o kard. Adamie Kozłowieckim – zmarłym w 2007 r. jezuicie, wieloletnim misjonarzu w Zambii, metropolicie stolicy tego kraju, Lusaki.

Materiały będą rozprowadzane wśród animatorów misyjnych oraz wolontariuszy biorących udział w zbiórce przeprowadzonej podczas Niedzieli Misyjnej 19 października.

Dochód z niej wesprze Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, którego głównym celem jest budzenie odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła w parafialnych duszpasterstwach, stowarzyszeniach i grupach, zwłaszcza młodzieżowych.(...)

Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest od 1926 r., kiedy papież Pius XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ogłosił „Dzień Modlitwy i upowszechnienia idei misyjnej”.

Jest to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do współpracy misyjnej przez modlitwę i składanie ofiar na rzecz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z maja br., na świecie pracuje 2106 polskich misjonarzy, w tym 1128 księży i braci oraz 626 sióstr zakonnych. Na misjach pracuje aktualnie 311 księży diecezjalnych, najmniej liczną grupę stanowią misjonarze świeccy - 41 osób. Blisko połowa polskich misjonarzy (923) pracuje w Afryce. Na misjach przebywa 13 polskich biskupów - posługują m.in. w Brazylii, Boliwii, Kamerunie, Kazachstanie, na Madagaskarze i Papui Nowej Gwinei.

« 1 »