nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 14.10.2008 10:58

Modlitwy i koncerty w 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II

Czuwaniami modlitewnymi w dwóch różnych miejscach oraz specjalnym koncertem uczczą w czwartek poznaniacy 30. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, który w czasie swego pontyfikatu dwukrotnie odwiedził ich miasto.

16 października o godz. 21.00 wierni zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim i modlitwie różańcowej przy Krzyżu Papieskim na Łęgach Dębińskich, gdzie 25 lat temu Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych. Ojciec Święty beatyfikował wtedy Matkę Urszulę Ledóchowską, założycielkę urszulanek szarych.

Przy stojącym w tym miejscu kilkunastometrowym krzyżu, będącym elementem dawnego papieskiego ołtarza, poznaniacy modlą się od wielu lat każdego 20 czerwca, by uczcić kolejną rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w ich mieście. Od śmierci Ojca Świętego przybywają w to miejsce także każdego drugiego dnia miesiąca na pamiątkę 2 kwietnia 2005 roku.

O tej samej porze młodzież spotka się na czuwaniu modlitewnym przy pomniku Jana Pawła II ustawionym osiem lat temu przed bazyliką archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W świątyni tej papież modlił się 20 czerwca 1983 roku z duchowieństwem archidiecezji poznańskiej.

Dwie godziny wcześniej w Farze rozpocznie się światowe prawykonanie utworu Jana Kantego Pawluśkiewicza „Radość miłosierdzia”, zamówionego przez Filharmonię Poznańską na 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Wykonawcami dzieła będą Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz poznańskie chóry i soliści.

Poznań jest jednym z kilku polskich miast, które Jan Paweł II odwiedził więcej niż raz w czasie swego pontyfikatu. Po pamiętnej wizycie w 1983 roku, która zbiegła się z trwającym w Polsce stanem wojennym, Ojciec Święty przybył ponownie do stolicy Wielkopolski 3 czerwca 1997 roku. Na placu Adama Mickiewicza modlił się wówczas pod Poznańskimi Krzyżami, upamiętniającymi krwawe wydarzenia, które rozegrały się w tym mieście w 1956 roku.

« 1 »