nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 13.10.2008 09:19

Ruszył Maraton Papieski

W Bydgoszczy po raz pierwszy odbywa się Maraton Papieski. Przez prawie cztery doby ochotnicy będą czytali słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pontyfikatu do młodych, pedagogów, wychowawców i nauczycieli akademickich.

Początek specjalnie zaplanowano na Dzień Papieski, a zakończenie w godzinie 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 16 października. Ostatni tekst przeczyta bp bydgoski Jan Tyrawa.

Pomysłodawcą wielkiego Maratonu Papieskiego są młodzi z Fundacji „Wiatrak”, która jest organizatorem głównych obchodów Dnia Papieskiego w Bydgoszczy.

– Wykorzystujemy sytuację oraz odczytujemy znaki czasu. Nie chcemy, aby 30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przeszła bez echa. Każdy może westchnąć czy się przez chwilę wzruszyć. Oprócz tego musimy połączyć modlitwę o rychłą beatyfikację z duchowym zaangażowaniem. Z czymś, co miałoby się przełożyć na nasze dalsze życie. Byliśmy razem, kiedy Papież do nas mówił i kiedy umierał. Teraz też tego potrzebujemy. Jan Paweł II będzie wśród nas na tyle, na ile mu na to pozwolimy, wczytując się i wsłuchując w jego nauczanie – powiedział prezes fundacji, ks. Krzysztof Buchholz.

Pierwsze słowa zostały odczytane w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”. Następnie młodzi przenieśli się do Pałacu Młodzieży. – Niestety, w wielu przypadkach jest tak, że młodzi będąc na spotkaniu z Papieżem tylko się zachwycali. To było takie wielkie „wow”, bo to Polak. Za tym nie szło słuchanie. Słuchali go przeważnie ludzie starsi, którzy niejako się z nim wychowywali. My chcemy to zmienić. Pokazać, że Ojciec Święty nie był tylko wielkim człowiekiem, ale miał przede wszystkim mądre przesłanie, skierowane szczególnie do młodzieży – powiedziała Agnieszka Ignatowska z Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” w Bydgoszczy.

Wydarzenie jest transmitowane przez stronę internetową www.janpawelii.pl. Dzięki temu w maratonie mogą duchowo wziąć udział ludzie na całym świecie.

Fragmenty w ciągu dnia są czytane przez każdego przez pięć minut, a w nocy przez kwadrans. Ostatni tekst w godzinę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża przeczyta ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Całość zakończy część artystyczna w bydgoskim Pałacu Młodzieży.

« 1 »