nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/k

dodane 07.10.2008 09:51

Bursztynowy Tryptyk Jerozolimski można oglądać w kościele Zbawiciela

Od 6 do 31 października w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie można oglądać Tryptyk Jerozolimski. Jest to nastawa ołtarzowa i monstrancja wykonana przez gdańskiego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Przeznaczona jest ona do kaplicy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, tzw. stacji polskiej, gdzie od Wielkanocy 2009 r. trwać będzie wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji pokoju.

Nastawa ołtarzowa wraz z monstrancją zainstalowana zostanie w kaplicy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie – Jezus spotyka Swoją Matkę. (...)

Jest to tzw. stacja polska, gdyż przez 50 lat opiekowali się nią Polacy – żołnierze gen. Władysława Andersa. Obecnie stacją opiekują się ormiańscy katolicy, ale polska tradycja wciąż jest tam obecna.

Na pomysł, by w tym właśnie miejscu modlić się o pokój na całym świecie wpadł radomianin, Piotr Ciołkiewicz.

Już teraz od godz. 9.00 do 17.00 odbywa się tam modlitwa, natomiast od momentu instalacji dzieła Mariusza Drapikowskiego – w kaplicy trwać będzie wieczysta adoracja z udziałem m.in. wolontariuszy z Polski.

Organizację modlitwy koordynuje franciszkanin, o. Kazimierz Frankiewicz, który pracuje w bazylice Grobu Bożego.

Wszystko odbywa się za wiedzą i akceptacją ormiańskiego egzarchy patriarszego Jerozolimy, ks. Rafaela Minassiana. Bogusław Olszonowicz przypomina, że egzarcha odwiedził Gdańsk w maju br. i przy tej okazji poinformował, że porozumiał się z patriarchami Jerozolimy co do tego, by przynajmniej raz do roku w kaplicy IV stacji wszyscy patriarchowie modlili się wspólnie o pokój.

Nastawa ołtarzowa i monstrancja prezentowane już były w Gdańsku, Altötting i Kolonii. Do końca października br. oglądać je będzie można w kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, a następnie w Krakowie i Radomiu.

Trwają starania, by dzieło pobłogosławił Benedykt XVI w Watykanie i by stamtąd dopiero przewiezione zostało do Jerozolimy. Instalację ołtarza w kaplicy IV stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie planuje się na Wielkanoc 2009 r.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione