nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 05.10.2008 19:38

Europejski Tydzień Leśny ze św. Franciszkiem

W przeddzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w radomskiej katedrze modlili się leśnicy.

Mszy św. która zainaugurowała również Europejski Tydzień Leśny przewodniczył bp Stefan Siczek. Na miłośników przyrody przez najbliższe dni czeka wiele imprez z wykorzystaniem bazy edukacyjno-turystycznej w radomsko-kieleckich lasach.

Trzeba powrócić do duchowości św. Franciszka - apelował w homilii bp Siczek. Zaznaczył, że "dzisiaj w dobie wielkiego rozmachu technicznego i bezmyślnego niszczenia przyrody oddalamy się od franciszkańskich ideałów''.

"Przyzwyczailiśmy się do głośnej telewizji, kłótni, inwektyw, wielu z nas zagubiło gest złożonych dłoni. Nasze ręce wyciągają się w geście zachłanności do zdobycia świata dla siebie. Jeżeli człowiek je wyciąga by zdobyć świat, traci zdolność kontemplowania świata, czyli Jego Stwórcy" - mówił biskup.

W czasie uroczystości bp Siczek otrzymał Kordelas Leśnika Polskiego - honorowe odznaczenie wręczane za szczególne zasługi dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej.

Dyrektor Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Wasiak powiedział, że wspomnienie św. Franciszka jest również inauguracją Europejskiego Tygodnia Leśnego. - Chcemy pokazać, że naszą wiedzą staramy się zadbać o polskie lasy. Dokonamy tego przez Europejski Tygodzień Leśny - podkreślił.

Europejski Tydzień Leśny został ogłoszony w 2007 r. w Warszawie przez ministrów odpowiedzialnych za lasy w 46 krajach europejskich. W ramach obchodów 18 października organizowane jest spotkanie w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Biskupa Chrapka w Marculach. Zaproszeni goście odsłonią m.in. niezwykły zegar słoneczny, który wzbogaci marculskie arboretum.

- W kolejnych dniach będziemy mogli bliżej poznać nasze lasy na ścieżce „Nasze drzewa" w Nadleśnictwie Zwoleń - zapowiada Adam Wasiak. Odbędzie się szkolenie dla nauczycieli prowadzących zajęcia z edukacji leśnej w Nadleśnictwie Kozienice.

Jeśli pozwoli pogoda odbędą się też liczne wycieczki rowerowe i grzybobrania.

« 1 »