nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 29.09.2008 09:54

Drapacz chmur z cerkwią na szczycie

Niezwykle oryginalny drapacz chmur stanie w peryferyjnej dzielnicy stolicy Bułgarii – Sofia-Land. 60-piętrowy gmach zostanie uwieńczony kaplicą prawosławną.

Kaplica będzie także galerią obrazów. Całość zaprojektował czołowy współczesny architekt austriacki Ernst Fuchs.

Według specjalistów wieżowiec będzie najpiękniejszym i jednym w swoim rodzaju takim budynkiem w Bułgarii. Jego budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

Początkowo budynek miał stanąć w Dubaju – jednym z emiratów na Półwyspie Arabskim, ale miejscowe władze, kierując się względami religijnymi, zażądały, aby zbudowano go bez kaplicy prawosławnej na szczycie.

Architekt był jednak stanowczy, twierdząc, że to właśnie kaplica jest najbardziej oryginalnym i wyjątkowym elementem przyszłego gmachu i nie ustąpił. Dlatego organizacja, która zamówiła projekt, zdecydowała się postawić budynek w kraju europejskim.

Ernst Fuchs urodził się 13 lutego 1930 r. w Wiedniu w rodzinie żydowskiej. Jest rzeźbiarzem, grafikiem, projektantem wzornictwa przemysłowego, architektem, a także poetą, kompozytorem i piosenkarzem, współtwórcą Wiedeńskiej Szkoły Realizmu Fantastycznego.

W 1971 r. słynny malarz, Salvador Dalí, na krótko przed śmiercią, wskazał na Fuchsa jako na swego następcę.

« 1 »