nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 29.09.2008 09:22

Zamiast wstępować do gangów grają w orkiestrze

Gra w orkiestrze symfonicznej ratuje gwatemalskie dzieci przed życiem na ulicy czy wstępowaniem w szeregi zorganizowanych band.

W skład „Sinfonica Rural Infantil San Juan” wchodzi ponad 200 dzieci i młodzieży wykonujących dzieła największych kompozytorów. Orkiestrę prowadzi Martin Corleto, długoletni dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Gwatemali.

Chcących grać nie pyta o pochodzenie, gdyż – jak podkreśla – muzyka ma charakter uniwersalny. Dlatego też do jego wiejskiej orkiestry dziecięcej należą najmłodsi z najuboższych wiosek Gwatemali, głównie potomkowie Majów.

Dziecięca orkiestra została ostatnio wyróżniona przez krajowy sekretariat promocji pokoju za zasługi w „przywracaniu poprzez muzykę nadziei i dziecięcych marzeń”.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ Gwatemala wciąż boryka się z konsekwencjami zakończonej 12 lat temu wojny domowej. Poważnym problemem są dzieci ulicy oraz grasujące młodzieżowe gangi.

Stąd, jak podkreśla dyrektor dziecięcej orkiestry, najmłodsi potrzebują konkretnej pomocy.

„Sinfonica Rural Infantil San Juan” ćwiczy pod drzewami. Nie wpływa to jednak na poziom gry małych artystów, którzy np. z okazji 60. rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dali wspaniały koncert w stołecznym audytorium.

« 1 »