nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 26.09.2008 09:25

Remontują papieski ołtarz

Rozpoczęła się konserwacja ołtarza papieskiego w Starym Sączu. Po prawie dziesięciu latach od Mszy, którą odprawiał na starosądeckich Błoniach Jan Paweł II, ołtarz wymagał oczyszczenia z zabrudzeń. Zostanie teraz pokryty olejami, aby jak najdłuższej utrzymać budowlę w dobrym stanie.

Konserwacja papieskiego ołtarza jest rozpoczęciem przygotowań do obchodów 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu. 16 czerwca 1999 roku papież przewodniczył tam uroczystej Mszy św. i kanonizował bł. Kingę.

Ołtarz jest drewnianą konstrukcją, dwukondygnacyjną z podwyższoną częścią środkową, którą wieńczy dach z charakterystycznymi wieżyczkami.

Mensa ołtarzowa pierwotnie wspierała się na dwóch słupach soli kamiennej, pochodzącej z kopalni w Bochni, jednak ze względu na niszczący wpływ warunków atmosferycznych zostały one zastąpione granitowymi. Obecnie bloki solne znajdują się w kaplicy Świętej Kingi w bocheńskiej kopalni.

Nad mensą ołtarzową wisi kopia wizerunku kanonizacyjnego pędzla Józefy Kamińskiej. Obok ołtarza stoi kapliczka Pana Jezusa autorstwa Michała Gąsienicy Szostaka z Zakopanego. W dolnej zamkniętej części ołtarza znajduje się sala pamięci Jana Pawła II, zakrystia, sala audiowizualna oraz sklepik z pamiątkami.

Budowla wykonana została według projektu zakopiańskiego architekta Zenona Andrzeja Remi przy współpracy syna Zenona Bartosza.

W latach 1999-2003 obiekt został poddany przeróbkom konstrukcyjnym, które nie zmieniły jego wyglądu, jednak pozwoliły go zabezpieczyć, aby mógł służyć jeszcze wielu pokoleniom.

Obok ołtarza powstaje dom pielgrzyma. Ma być bazą noclegową dla pielgrzymów odwiedzających miejsce kanonizacji bł. Kingi, jak również dla turystów przybywających na Sądecczyznę. Jego otwarcie ma odbyć się podczas obchodów 10. rocznicy wizyty w Starym Sączu Jana Pawła II.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione