nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Radio Watykańskie/k

dodane 15.09.2008 08:46

Droga Jubileuszowa w Lourdes

W roku 150-lecia objawień maryjnych pielgrzymi w Lourdes pokonują specjalny szlak, rozważając przesłanie objawień.

„Kluczem do zrozumienia tej drogi jest pragnienie, z którym Bernadeta wzrastała: pragnienie Eucharystii, pierwszej Komunii św.” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Wojciech Kowalewski OMI.

„18 spotkań Maryi z Bernadetą to jest wielka katecheza, w której Maryja prowadzi ją do spotkania Jezusa w Eucharystii” – podkreślił kapłan pracujący z młodzieżą.

Przypomniał, że Bernadeta nie mogła się do Komunii przygotować, gdyż nie mówiła po francusku, a katecheza była prowadzona właśnie w tym języku.

Dziewczynka znała tylko swój lokalny dialekt, co było dla niej wielkim cierpieniem. „Była wierząca, była ochrzczona, rodzina modliła się każdego dnia, a jednak nie mogła przystępować do komunii. Mimo że starała się na wszelkie sposoby przygotować, nie udawało się to. W momencie, gdy wydawało się, że wszystko jest już stracone, kiedy inni by się załamali – wówczas zaczęły się objawienia” – powiedział ks. Kowalewski.

Oblat z Lourdes zauważył, że Maryja – jak w Kanie Galilejskiej – wyczuwa potrzebę i sobą wypełnia istniejącą pustkę. W tym sensie objawienia stają się jedną katechezą.

Droga Jubileuszowa, składa się z czterech etapów, nawiązujących do historii Bernadety.

Pierwszym etapem jest Chrzest. „Bernadeta na nowo odkryła w czasie objawień, kim jest w oczach Boga. Wszyscy z niej się śmiali, była nawet upokarzana. Jednak przez sposób mówienia Maryi do niej, z wielkim szacunkiem i miłością, zrozumiała, że cokolwiek by się działo wokół, jakiekolwiek trudności by się pojawiły, to Bóg ją kocha taką, jaką jest. Coś dla Niego znaczy, znalazła uznanie w oczach Boga – i to znaczy być dzieckiem Bożym, ochrzczonym” – tłumaczy ks. Kowalewski.

Drugim etapem jest wybranie. „W momencie, kiedy mieszkali w Le Cachot, dawnym miejskim więzieniu w Lourdes, kiedy rodzina była właściwie na dnie nędzy i biedy – wówczas objawienia się zaczynają. Jest to więc przeżycie doświadczenia błogosławieństw: błogosławieni ubodzy, ci, którzy płaczą, gdyż Bóg o nich nie zapomina. On wybiera to, co jest pogardzane” – zauważa oblat.

Trzecim etapem, po wybraniu, jest samo spotkanie, czyli objawienia. Ich miejscem jest Grota.

Czwarty etap to kaplica w hospicjum, gdzie Bernadeta otrzymała Pierwszą Komunię, przed końcem objawień. Polski kapłan zauważa, że jest to ukoronowanie drogi duchowej, spełnienie pragnienia: Maryja doprowadza ją do spotkania z Chrystusem.

„Lourdes jest sanktuarium maryjnym, ale jak tu się przeżyje nawet tylko kilka dni, to widać, że w centrum jest Chrystus, jest Eucharystia. To wynika wprost z doświadczenia Bernadety” – powiedział ks. Kowalewski.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione