nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 08.09.2008 09:33

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

7 sierpnia, kilka tysięcy osób świętowało w Katowicach Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Mszy św. w intencji Ruchu Światło-Życie przewodniczył w Katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Wraz z nim zgromadziło się przy ołtarzu kilkudziesięciu kapłanów, w tym bp Józef Kupny, a także ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu.

Metropolita katowicki podziękował młodzieży za „słowa jedności”, jakie otrzymuje od oazowiczów przebywających na rekolekcjach.

W tegorocznych rekolekcjach oazowych wzięło udział blisko 1800 młodych i dorosłych z archidiecezji katowickiej. Ponadto na rekolekcje wyjechały 124 małżeństwa zrzeszone w archidiecezjalnej Oazie Rodzin.

Tematem roku formacyjnego 2008/2009 w Oazie są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Czyńcie uczniów”. – Żeby „czynić uczniów”, najpierw sami musimy stać się uczniami Chrystusa. Miejscem, gdzie to się może spełniać jest rodzina – przypominał uczestnikom spotkania ks. Ryszard Nowak, moderator oazy w archidiecezji katowickiej.

W homilii abp Damian Zimoń zwrócił uwagę na konieczność braterskiego upomnienia. Przypomniał, że choć grzesznik zasługuje na szacunek, to jednak grzechu nie wolno tolerować.

– Najpierw trzeba umieć przyjąć upomnienie – podkreślał hierarcha. – Zdrowe wychowanie polega na tym, że rodzice kochają swe dzieci i tę miłość łączą z odpowiedzialnością. Dobrze wychować człowieka, to nauczyć go właściwego korzystania z wolności – mówił.

Na koniec metropolita katowicki odniósł się do historii św. Pawła. – Wpatrujcie się w postać Apostoła Narodów. Nam, żyjącym u progu XXI wieku, ma on bardzo wiele do powiedzenia. Wnoście entuzjazm wiary w swoje środowiska – mówił arcybiskup.

Dzień Wspólnoty był nie tylko okazją podzielenia się doświadczeniami z wakacyjnych rekolekcji, ale również przeżyciami z tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Australii.

– Szczególnie utkwiło mi w pamięci zdanie Benedykta XVI, który mówił w Sydney, abyśmy uwierzyli w moc Ducha Świętego w swoim życiu. Ojciec Święty zachęcił nas również do tego, by po powrocie do domu przyczyniać się do budowania Królestwa Bożego w naszych środowiskach – opowiadał Michał, uczestnik ŚDM.

Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk zaprosił wszystkich do udziału w pielgrzymce, jaka odbędzie się 6 czerwca 2009 r. w Warszawie.

Będzie wiązała się ona z przypadającymi w roku 2009 trzema rocznicami. Minie wtedy 40 lat od założenia Ruchu Żywego Kościoła, 30 lat od powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a także 30 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Już po raz piąty z rzędu Diecezjalna Diakonia Komunikowania Społecznego wszystkich uczestników letnich rekolekcji zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Moje rekolekcje”.

Tegoroczna edycja odbywa się pod tytułem „Fotowyprawa otwartych oczu”, co nawiązuje do wyprawy otwartych oczu, czyli oazowego ćwiczenia rekolekcyjnego. Fotoreportaże ukazujące piękno przyrody, a także zawierające refleksję dotyczącą fotografowanego miejsca, nadsyłać można do końca września.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione