nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

KAI/k

dodane 28.08.2008 10:25

Film „Świadectwo” – od 17 października w polskich kinach

„Świadectwo”, filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II widzianym oczami jego sekretarza i przyjaciela – kard. Stanisława Dziwisza, 17 października wchodzi na ekrany polskich kin.

Jak zapowiada producent, dzięki filmowi będzie można poznać wiele nieznanych faktów z życia Karola Wojtyły, z których część „ma charakter wręcz sensacyjny”.

Nowe fakty dotyczą m.in. lat młodzieńczych Karola Wojtyły oraz prywatnego życia papieża. W filmie pojawiają się również kolejne interpretacje znanych wydarzeń.

„Świadectwo” w reżyserii Pawła Pitery i z muzyką Vangelisa to filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II, opowieść wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża, najbliższego świadka najważniejszych wydarzeń pontyfikatu – kard. Stanisława Dziwisza.

Film powstał na podstawie wydanej w 2007 r. książki pod tym samym tytułem, będącej zapisem rozmów metropolity krakowskiego z włoskim dziennikarzem Gian Franco Svidercoschim.

Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków a w Polsce ukazała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy i okazała się bestsellerem roku 2007.

Film zbudowany jest z materiałów dokumentalnych, z których część do tej pory nie była jeszcze prezentowana publicznie, a także fabularyzowanych rekonstrukcji wydarzeń.

Autorzy filmu dotarli do wielu nieznanych w Polsce źródeł. Korzystali z archiwów watykańskich, z dotychczas niepublikowanych materiałów zdjęciowych.

Wydarzenia nieutrwalone na taśmie filmowej odtwarzane są przez aktorów w fabularyzowanej części opowieści.

Poszczególne wątki i różne formy spaja w zwartą całość postać narratora, zagrana przez wybitnego aktora Michaela Yorka znanego m.in. z filmu „Kabaret” Boba Fossa czy „Jezus z Nazaretu” Franco Zefirellego. Muzykę stworzyli Vangelis (zdobywca Oscara za muzykę do filmu „Rydwany ognia”) i Robert Janson (założyciel i lider zespołu Varius Manx).

Zdjęcia realizowano w Watykanie, Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Portugalii. Film powstał we współpracy z Watykańską Oficyną Wydawniczą Libreria Editrice Vaticana.

Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, znany m.in. z serialu telewizyjnego „Tajemnice Watykanu”.

W trakcie przygotowań nagrano ok. 30 godzin materiału z kard. Dziwiszem. „Kardynał mówił tak, jakby przygotowywał się do tego filmu od wielu miesięcy. Każde słowo było przemyślane. O wielu wydarzeniach nie potrafił mówić z kronikarskim chłodem. Widać bardzo silne emocje, zwłaszcza gdy opowiadał o zamachu na Papieża i o jego ostatnich chwilach. Ekipa schodziła z planu ze łzami w oczach” – opowiada producent.

Film trwa półtorej godziny, a wersja telewizyjna obejmie trzy 50-minutowe odcinki.


« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione