nasze media Najnowszy numer MGN 02/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 22.08.2008 14:24

Msze pod okiem policji

Na czas Olimpiady w Pekinie władze chińskie nałożyły szereg utrudnień na duchowieństwo Kościoła „podziemnego”. Wielu biskupów i księży otrzymało zakaz sprawowania sakramentów i prowadzenia pracy duszpasterskiej.

Mimo to chińscy katolicy obchodzą zakazy i starają się uczestniczyć w liturgii.

Tak działo się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdy mimo kontroli policji przyszyli na Mszę do miasteczka Wuqiu w prowincji Hebei, gdzie w areszcie domowym przetrzymywany jest ordynariusz diecezji Zhengding bp Julius Jia Zhiguo.

Agencja AsiaNews informuje, że strzegący go policjanci pozwolili na liturgię, by „nie powodować niepotrzebnych napięć w czasie Olimpiady”.

W Mszy św. uczestniczyło ponad tysiąc wiernych. Liturgia odbywała się pod czujnym okiem stróżów prawa, którzy, by dobrze pilnować biskupa, wybudowali sobie przed jego przylegającą do kościoła siedzibą mały domek.

73-letni biskup ma zakaz spotykania się z miejscowymi księżmi i zakonnicami. Szacuje się, że na terenie diecezji Zhengding mieszka ponad 110 tys. katolików. Pracuje tam 90 sióstr i 80 księży. Część z nich władze przymusiły do wzięcia na czas Igrzysk Olimpijskich urlopu i wyjazdu na wakacje

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione