nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 18.08.2008 09:48

Rocznica śmierci Brata Rogera

W Taizé uczczono rocznicę tragicznej śmierci Brata Rogera. Podobnie jak przed trzema laty, gdy żegnano założyciela tamtejszej wspólnoty ekumenicznej, w Kościele Pojednania ustawiono przy ołtarzu ikonę Jezusa z przyjacielem oraz wielki bukiet słoneczników, które o tej porze kwitną na polach wokół burgundzkiej wioski.

Brat Alois już 14 sierpnia przypomniał postać założyciela Taizé ponad 4 tys. młodych ludzi z 70 krajów, zgromadzonym na wspólną wieczorną modlitwę. „Brat Roger lubił te chwile modlitwy – mówił obecny przeor. – A po modlitwie codziennie długo zostawał w kościele, żeby wysłuchać tych, którzy do niego przychodzili. Nie wiecie może jednak, że w młodości przeżył okres pewnych wahań związanych z rozumieniem miłości Boga – kontynuował brat Alois. – Z tego powodu zawsze dobrze rozumiał tych, których dręczą wątpliwości. Jemu samemu ten trudny moment w życiu pomogła przejść intuicja, że nawet kiedy nie wszystko potrafimy zrozumieć z Ewangelii, zawsze możemy zamienić w czyn to, co już zrozumieliśmy, nawet jeśli by nam się wydawało, że to niewiele”.

Brat Alois przypomniał także wielkie zaufanie, jakim Brat Roger obdarzał młodych ludzi. Zacytował zdanie, które założyciel wspólnoty chętnie powtarzał: „Poszedłbym na krańce świata, jeśli bym mógł, żeby mówić i jeszcze raz mówić o moim zaufaniu do młodych pokoleń”.

Grób Brata Rogera znajduje się na małym wiejskim cmentarzyku w Taizé, niemal przy samym progu XII-wiecznego romańskiego kościoła. Oprócz dywanu kwiatów zdobi go prosty krzyż z jasnego drewna, na którym wyryte jest imię założyciela wspólnoty. Palą się świeczki, modlą się ludzie młodzi, starsi, w podeszłym wieku, a czasem całe rodziny. Takich skupionych nad grobem Brata Rogera ludzi spotkać można nie tylko dzisiaj, ale o każdej porze roku.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione