nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

Radio Watykańskie/k

dodane 18.08.2008 09:32

Zmarła prof. Anna Świderkówna

W Warszawie zmarła 16 sierpnia prof. Anna Świderkówna. Wybitna biblistka, filolog, emerytowana profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Miała 83 lata.

Zdaniem abp. Henryka Muszyńskiego, z którym współpracowała ona także na polu dialogu z judaizmem, prof. Anna Świderkówna to bez wątpienia wyjątkowa postać w polskiej nauce i kulturze.

Z wykształcenia filolog klasyczny, znakomita znawczyni świata hellenistycznego.

„Biblia stała się głównym przedmiotem jej zainteresowania i wielką miłością - przypomniał w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego abp Muszyński. - Tego owocem jest kilka tomów «Rozmów o Biblii», następnie «Prawie wszystko o Biblii» i inne książki. Wydaje się, że im dłużej pracowała, tym była skromniejsza. Miała wyjątkowy talent, biorąc pod uwagę, że – jak sama podkreślała – gdy chodzi o Biblię, była w pewnym sensie samoukiem. Byłem świadkiem, jak w starszym wieku uczyła się języka hebrajskiego, nie mogąc pogodzić się z korzystaniem z «pomocy z drugiej ręki», jakim były tłumaczenia - mówi Arcybiskup.

Książki prof. Świderkówny nie były ani zwykłymi komentarzami do Biblii, ani podręcznikami, ani jakimś wprowadzeniem do lektury Pisma Świętego.

- To była prawdziwa rozmowa z czytelnikiem. Potrafiła z jednej strony doskonale wejść w świat historii starożytnej, którą zresztą znała znakomicie, w świat Biblii. Z drugiej strony umiała odczuć potrzeby współczesnego człowieka. Miała wyjątkowy talent popularyzatorski, czego zresztą była świadoma. Trudno mi wskazać kogoś innego, kto miałby tak wielkie zasługi w dziele popularyzacji Biblii – podkreślił abp Muszyński. – Myślę, że jej dorobek oddaje najlepiej maleńka książeczka «Od bogów pogańskich do Boga żywego», będąca wywiadem. Żyła tą rzeczywistością i potrafiła ją przybliżyć nie tylko przez wykład, ale także przez świadectwo prawdziwie chrześcijańskiego życia”.

Pogrzeb prof. Anny Świderkówny odbędzie się 21 sierpnia na stołecznych Powązkach. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione