nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/k

dodane 13.08.2008 13:16

Nagroda Pokojowa dla księcia Hassana

Książę Hassan z Jordanii otrzymał nagrodę w wysokości 12 500 euro za zasługi na rzecz dialogu z religiami - poinformował burmistrz miasta Augsburga Kurt Gribl.

Przewodniczący jury, ewangelicki biskup Ernst Öffner zwrócił uwagę, że książę Hassan jest głęboko wierzącym muzułmaninem i budowniczym mostów porozumienia między Wschodem i Zachodem, i że jako członek królewskiego rodu Jordanii i z podziwu godną energią wspiera rozmowy między muzułmanami, żydami i chrześcijanami.

Urodzony w Ammanie książę Hassan jest bratem zmarłego króla Jordanii Husseina. Do śmierci króla w 1999 roku książę był jego najbliższym doradcą oraz zastępcą. Książę Hassan jest z wykształcenia orientalistą.

Posiada różne odznaczenia międzynarodowe, m.in. doktorat honoris causa Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Tybindze. Od 1999 r. jest prezydentem Klubu Rzymskiego, zasiada także w licznych fundacjach.

Nagroda Pokojowa przyznawana jest z okazji wielkiego święta pokoju, obchodzonego w Akwizgranie rokrocznie 8 sierpnia. Święto, które ogranicza się wyłącznie do regionu miasta, nawiązuje tradycją do Pokoju Westfalskiego z 1648 r., który zakończył wojnę trzydziestoletnią.

Wśród dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody miasta Augsburga są m.in. b. prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker, ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow oraz założycielka ruchu Focolare Chiara Lubich.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione