nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/k

dodane 12.08.2008 08:08

Polscy olimpijczycy radośni i bojowo nastawieni

Mimo braku medalu polscy olimpijczycy są radośni i bojowo nastawieni. Dobra atmosfera na pewno przełoży się na sukcesy medalowe - powiedział w rozmowie z KAI ks. Edward Pleń, duszpasterz polskich olimpijczyków, który od 26 lipca towarzyszy sportowcom w Pekinie.

Ks. Edward Pleń powiedział, że nie zauważył w polskiej ekipie oznak pesymizmu lub niepokoju, z powodu braku medali. - Oni się dopiero rozkręcają. Nie ma klimatu strachu. W wiosce olimpijskiej wszyscy są bardzo pogodni, radośni i bojowo nastawieni, widać to zwłaszcza u naszych pływaków - uważa duszpasterz polskich sportowców.

- Trudno mi komentować formę poszczególnych sportowców, ja widzę naprawdę piękną atmosferę wśród polskiej reprezentacji. Myślę, że w najbliższych dniach przełoży się to na pierwsze sukcesy medalowe - dodał salezjanin.

W wiosce olimpijskiej znajduje się centrum religijne, gdzie przygotowano kaplice dla wyznawców różnych religii. Wśród chrześcijan są osobne kaplice dla katolików, protestantów i prawosławnych. Są także miejsca modlitwy dla buddystów, wyznawców judaizmu oraz kaplica męska i żeńska dla muzułmanów.

W sobotę i niedzielę ks. Pleń odprawił w katolickiej kaplicy Msze św.

"Sportowcy proszą nie tylko o błogosławieństwo, wsparcie, modlitwę czy zwykłą rozmowę, ale korzystają także z sakramentu pokuty. Na polu duszpasterskim odbywa się wszystko to, co dzieje się w każdej polskiej parafii" - dodaje duszpasterz sportowców.(...)

Ks. Pleń opowiada, że po niedzielnej Mszy, przed spotkaniami indywidualnymi z kilkoma sportowcami, został zagadnięty przez chińską dziennikarkę z prośbą o wytłumaczenie, na czym polegają katolickie praktyki religijne.

- Dziennikarka zdała mi kilka, z punktu widzenia katolika dziwnych pytań, m.in. o to, dlaczego modlimy się w niedzielę i czy to w ogóle w czymś pomaga. Tłumaczyłem, że niedziela to Dzień Pański, w którym oddajemy Bogu cześć w sposób szczególny - powiedział.

Duszpasterz polskich olimpijczyków odprawi uroczystą Mszę św. także 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, a także w kolejną sobotę i niedzielę.

Jako salezjanin, ks. Pleń udziela polskim sportowcom w te dni także błogosławieństwa Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

- Św. Jan Bosko, założyciel salezjanów, udzielał tego błogosławieństwa w ważnych chwilach swoich wychowanków. Mam nadzieję, że błogosławieństwo to pozwoli się zmobilizować naszym sportowcom - dodał ks. Pleń.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione