nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

dziennik.pl/k

dodane 04.08.2008 15:31

Jest woda na Marsie

Miesiąc temu naukowcy NASA oświadczyli światu, że na Czerwonej Planecie znaleziono zamrożoną wodę. Na dowód ujawnili zdjęcia, na których widać, jak grudki wyparowują.

Ale brakowało jeszcze chemicznej analizy próbek. To ona rozwiała wszelkie wątpliwości. Kiedy ją przeprowadzono, NASA wydała krótki, ale jak ważny komunikat: "Mamy wodę" - podaje dziennik.pl

"Poznaliśmy wcześniej dowody istnienia tej zamarzniętej wody w obserwacjach poczynionych przez sondę Mars Odyssey, a także zanikające kawałki lodu zauważone przez Feniksa w ubiegłym miesiącu, ale po raz pierwszy marsjańskiej wody dotknęliśmy i spróbowaliśmy" - mówił w imieniu NASA badacz z University of Arizona William Boynton. Na razie naukowcom musi wystarczyć dotknięcie wody przez Feniksa. Ale wątpliwości nie ma: na Czerwonej Planecie jest woda.

Automatyczny próbnik podgrzał zebrane wcześniej fragmenty gruntu. Analizy potwierdziły obecność wody w pobliżu marsjańskiego bieguna północnego.

Naukowcy nie informują jeszcze czy w wodzie są mikroorganizmy spoza Ziemi, z których mogło powstać życie. Celem misji jest właśnie zbadanie, czy wodny lód na biegunie mógł kiedyś podtrzymywać życie.

Feniks wylądował w rejonie północnego koła podbiegunowego Marsa 25 maja. Sonda miała skończyć swoje zadania po trzech miesiącach. Ale naukowcy z NASA są tak zadowoleni z wyników jej pracy, że przedłużyli misję jeszcze o kolejne dwa.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione