nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

KAI/k

dodane 01.08.2008 09:14

Coraz więcej pielgrzymów w Paray-le-Monial

Do francuskiego sanktuarium w Paray-le-Monial, miejsca kultu Najświętszego Serca Jezusowego, przybywa coraz więcej pielgrzymów. W ciągu minionych 10 lat ich liczba wzrosła o 125 proc.

Położone w południowej części Burgundii sanktuarium znane jest jako miejsce objawień Chrystusa młodej siostrze z zakonu wizytek, św. Małgorzacie Marii Alacoque w XVII w.

Znajduje się tam również kościół z XI wieku, uznawany za arcydzieło sztuki romańskiej.(...)

Wzrost liczby pielgrzymów ma związek z wizytą jaką złożył w sanktuarium w 1986 r. Jan Paweł II – uważa bp Benoît Rivière, ordynariusz diecezji Autun, na której terenie znajduje się Paray-le-Monial. Jego zdaniem Papież był „prawdziwym promotorem duchowości Serca Jezusowego”.(...)

Oprócz pielgrzymek, przybywających do Paray-le-Monial, w sanktuarium odbywają się rekolekcje, wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, letnie spotkania młodzieży, organizowane przez Wspólnotę Emmanuel, z udziałem 20-30 tys. osób. Działa Muzeum Eucharystyczne, a także stworzone w 2007 r. przez bp. Rivière stowarzyszenie Straż Honorowa Najświętszego Serca, które ma na celu krzewienie adoracji Serca Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzona w trzeci piątek po Zesłaniu Ducha Świętego.

Jej początki sięgają XVII w. Bł. Jan Eudes w 1670 r. ułożył oficjum i Mszę o Najświętszym Sercu dla zgromadzenia eudystów. Kilka lat później miały miejsce prywatne objawienia św. Małgorzaty Marii Alacoque w Paray-le-Monial, której Jezus ukazał Swe Serce.

16 czerwca 1675 r. w niedzielę Bożego Ciała rozkazał jej, by wymogła ustanowienie uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego w piątek po oktawie Bożego Ciała.

W 1765 r. papież Klemens XIII zatwierdził święto i nabożeństwo do Najświętszego Serca, a w 1856 r. bł. Pius IX rozszerzył je na Kościół powszechny.

Leon XIII w 1899 r. poświęcił całą ludzkość Sercu Jezusowemu, a Pius XI w 1928 r. polecił obchodzić to święto z oktawą i nakazał po Mszy lub nieszporach odmówić Akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Oktawę zniósł w 1955 r. papież Pius XII.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione