nasze media MGN 07/2024

www.naukawpolsce.pap.pl

dodane 28.07.2008 11:08

Tarbosaurus z pustyni Gobi

Japońscy i mongolscy uczeni odkryli kompletny szkielet młodego dinozaura sprzed 70 milionów lat - podało japońskie muzeum przyrodnicze -informuje serwis www.naukawpolsce.pap.pl

Odnaleziony szkielet należy do Tarbosaurusa, blisko spokrewnionego z mięsożernym Tyrannosaurusem. "Naukowcy wydobyli go z bloku piaskowca, który wykopali w 2006 roku na pustyni Gobi w Mongolii" - powiedział Takuji Yokoyama, rzecznik Hayashibara Museum of Natural Sciences, które współorganizuje wykopaliska.

"Mieliśmy ogromne szczęście, że udało się odnaleźć niemal kompletny szkielet" - powiedział Yokoyama.

Po dwóch latach wstępnych badań okazało się, że w wydobytym szkielecie brakuje tylko kości z odcinka szyi i części ogona.

Dodatkowym powodem do radości jest fakt, że nieczęsto trafia się na kości młodych dinozaurów.

"Zwykle są one zniszczone przez pogodę lub rozrzucone przez drapieżniki. Szkielet młodego Tarbosaurusa przyczyni się więc od lepszego poznania procesów wzrostu i rozwoju u dinozaurów" - podkreśla przedstawiciel muzeum.

Tarbosaurus zmarł prawdopodobnie w wieku pięciu lat i mierzył około 2 metrów wysokości. Jego dorośli krewni osiągają rozmiary do 12 metrów. Dinozaur, którego płeć nie jest znana, odnaleziony został w szacowanej na 70 milionów lat warstwie geologicznej z okresu Kredy.

Uczeni japońscy wraz z kolegami z Mongolskiej Akademii Nauk prowadzą wspólnie prace wykopaliskowe na pustyni Gobi od 2003 roku.

« 1 »