nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 16.06.2008 08:52

Pierwsza Lednica Malucha

Pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia na Polach Lednickich 14 czerwca zorganizowano pierwszą Lednicę Malucha.

To pierwsze takie czuwanie modlitewne dla najmłodszych połączone z zabawą na wzór odbywających się od 1997 r. Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży.

"Na Polach Lednickich spotyka się młodzież, spotykają się ludzie dojrzali. Trzeba, by się spotykali i najmłodsi, żeby i oni mogli doświadczyć entuzjazmu wiary przeżywanej we wspólnocie, wiary radosnej. Chcemy, by i oni mogli czuć się członkami naszej lednickiej rodziny” – powiedział KAI pomysłodawca i animator spotkań lednickich, dominikanin o. Jan Góra.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza św.
Spotkanie wypełniły nauka śpiewu i tańców lednickich oraz występy iluzjonistów, kuglarzy i mimów.

Uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć osiołka Wojciecha Adalberta Lednickiego, jak nazwano przebywające w ośrodku akademickim na Lednicy zwierzę.

Wokół Bramy Trzeciego Tysiąclecia, wzniesionej nad brzegami Jeziora Lednickiego – gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął prawdopodobnie chrzest – od 1997 roku, początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a potem w pierwszą sobotę czerwca, odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży. Patronował im Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania, a po nim zwyczaj ten przejął Benedykt XVI.

Od kilku lat na Polach Lednickich w pierwszą sobotę września odbywają się również spotkania dla osób starszych, nazywane Lednicą Seniora. W tym roku postanowiono zorganizować tam także Lednicę Malucha.

« 1 »