nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 16.06.2008 08:44

150 lat kanadyjskiej Polonii

Kanadyjska Polonia obchodzi 150. rocznicy przybycia pierwszych polskich osadników do Kanady. W Brampton zorganizowano też Trzecią Paradę Jana Pawła II.

Na jubileuszowe uroczystości, które odbyły się w niedzielę w kanadyjskim Wilnie przybyło ponad dwa tysiące Polaków z różnych zakątków prowincji Ontario.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

„Gdy zobaczyłem napisy Kaszuby i Wilno – to rzeczywiście moje serce mocniej zadrżało, również gdy się zbliżyłem do tego kościoła” – wyznał kard. Dziwisz. Zauważył, że kanadyjskie Wilno i Kaszuby stały się słynne, gdyż nasi rodacy szukali tu lepszego życia w wolności, suwerenności ducha i kultury, a także wolności słowa, języka polskiego. „Dziś chcemy dziękować za ich postawę, za obronę polskości, kultury i wiary. Gdy tu przybywali, zawsze szukali miejsca na sprawowanie kultu, miejsca spotkania z Bogiem i wokół ołtarza” – podkreślił metropolita krakowski.

15 czerwca były sekretarz papieski wziął udział w III Paradzie Jana Pawła II w Brampton, Ontario oraz sprawował Eucharystię w intencji kanadyjskiej Polonii.

Zachęcił rodaków do wciąż nowego odkrywania nauczania Jana Pawła II.

« 1 »