nasze media Mały Gość 06/2024

KAI/k

dodane 13.06.2008 10:02

„Śląska Mała Tereska” patronką gimnazjum

Patronką Gimnazjum nr 5 w Świętochłowicach została sługa Boża siostra Maria Dulcissima. Zmarła w 1936 r. zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej wychowywała się niedaleko tej szkoły i była jej uczennicą.

To pierwsza szkoła nosząca imię siostry Dulcissimy, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 r. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele władz miasta, a także rodzina patronki.

Życie śląskiej zakonnicy było podobne do dziejów św. Teresy od Dzieciątka Jezus, stąd niektórzy nazywają ją „śląską Małą Tereską”. Świadkowie mówią, że miała ukryte stygmaty oraz dar przepowiadania przyszłości. Wielu ludzi twierdzi, że za wstawiennictwem siostry Dulcissimy zostali uzdrowieni lub uratowani z ciężkich opresji.

Już dziś w każdej z sal lekcyjnych znajduje się gazetka poświęcona patronce szkoły. Jest tu również specjalna gablota dotycząca jej osoby.

Jak zapewnia dyrektorka gimnazjum, przygotowano dziewięć scenariuszy lekcji wychowawczej, dotyczącej sługi Bożej.

W planach znajduje się coroczne święto patronki oraz wycieczki do Brzezia koło Raciborza, gdzie zakonnica zmarła, mając zaledwie 26 lat.

Siostra Maria Dulcissima urodziła się w Świętochłowicach-Zgodzie w 1910 r. jako Helena Hoffmann. W 1927 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Mieszkała w klasztorach we Wrocławiu, Nysie i w Świętochłowicach-Zgodzie. Zmarła, mając zaledwie 26 lat, w domu zakonnym w Brzeziu k. Raciborza.

18 lutego 1999 r. w Katowicach rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

« 1 »