nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

KAI/k

dodane 10.06.2008 09:23

Tysiące ludzi pożegnało Agatę Mróz

Kilka tysięcy osób pożegnało 9 czerwca w Tarnowie Agatę Mróz-Olszewską – wybitną polską siatkarkę, zdobywczynię mistrzostwa Europy.

W żałobnej Mszy św. uczestniczyły m.in. koleżanki z drużyny, trener i działacze sportowi.

Agata Mróz, od lat walcząca z białaczką, zmarła 4 czerwca po przeszczepie szpiku kostnego. „Odchodzę spełniona” - napisała w krótkim testamencie, odczytanym podczas liturgii.

Mszy św., sprawowanej w tarnowskim kościele księży filipinów, przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, bp Marian Florczyk.

Do Tarnowa przybyły koleżanki Agaty Mróz z reprezentacji Polski oraz trener Marco Bonita, obecni byli także zawodnicy z męskiej kadry siatkówki.

Ks. Maciej Mitera, proboszcz parafii księży filipinów, do której należała Zmarła, powiedział w homilii, że ta Msza św. jest wyrazem wdzięczności za życie Agaty Mróz i „heroizm jej macierzyństwa". Nawiązał w ten sposób do faktu, że walcząc z ciężką chorobą, Agata Mróz dwa miesiące temu urodziła dziecko.

„Jej obecność była dla nas darem, tak wielkim i pięknym jak Boża miłość, która ją powołała do istnienia” – powiedział ks. Mitera dodając, że Zmarła pozostawia po sobie pamięć wśród wielu osób.

W ostatniej drodze siatkarce towarzyszyli także lekarze, którzy walczyli o jej życie. Z Wrocławia przyjechała prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku. Obecni byli przedstawiciele Fundacji Przeciwko Leukemii, którzy pomagali znaleźć dawcę szpiku dla Agaty Mróz.

W żałobnej liturgii uczestniczyli też m.in. ks. Henryk Eliasz – duchowy opiekun dawców szpiku kostnego oraz ks. Mirosław Horoszy – duszpasterz siatkarzy.

Z wielkim uznaniem o decyzji Agaty Mróz o macierzyństwie wypowiedział się dla KAI bp Marian Florczyk delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. „W cywilizacji, w której tak różnie podchodzi się do życia, pokazała, że jest to wielki dar. Umiłowała życie, ale nie tylko swoje, o które walczyła. Na koniec zapragnęła, by dać życie swojemu dziecku. Doceniamy piękno jej postawy na boisku, a zwłaszcza w ostatnich dniach” – powiedział hierarcha.

Po Mszy św. urnę z prochami Zmarłej złożono na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

Agata Mróz urodziła się 7 kwietnia 1982 r. w Tarnowie. Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce i jedną z najbardziej utytułowanych polskich siatkarek w ostatnich latach. Dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy seniorek (2003, 2005) i raz kadetek (1999).

W 2007 r. z powodu choroby szpiku kostnego, na którą cierpiała od 17. roku życia, musiała przerwać karierę. W akcję pomocy dla niej zaangażowało się całe środowisko sportowe.

4 kwietnia br. urodziła córeczkę Lilianę, a 22 maja przeszła zabieg przeszczepu szpiku kostnego. Niestety doszło do infekcji i Agata Mróz zmarła 4 czerwca we wrocławskim szpitalu.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  ŁukaszKolada
  ostatnia aktywność: 20.10.2018
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26