nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

KAI

dodane 06.06.2008 09:35

Przedszkolaki, uczniowie, i dorośli w „Marszu ku Świętości”

Około tysiąca młodych osób 4 czerwca przeszło ulicami Płocka w II Marszu ku Świętości. Organizatorzy przygotowali dla nich kolorowe czapki z logo w postaci uskrzydlonej i zaopatrzonej w aureolę litery „Ś”.

Barwny korowód przedszkolaków, młodzieży szkolnej i dorosłych, prowadzony przez szczudlarzy w strojach aniołów i orkiestrę dętą z gminy Słupno wyruszył o godz. 19 spod pomnika bł. abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego, by dotrzeć około godz. 21 pod pomnik Jana Pawła II w pobliżu katedry płockiej, i tam zakończyć Marsz odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Przy pierwszej stacji pod pomnikiem abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego klerycy Wyższego Seminarium Duchownego przypomnieli w krótkiej scence uczestnikom Marszu postać błogosławionych męczenników II wojny światowej: bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego.

Przy drugiej stacji na scenie przed płocką farą przedszkolaki przypomniały postać św. Stanisława Kostki (który pochodził z Mazowsza). Tu nastąpiło też „spotkanie dwóch świętych”, którzy mieli ze sobą wiele wspólnego: św. Stanisława Kostki i św. Dominika Savio. Obie postaci przybliżył też wywiad, przeprowadzony z nimi „na żywo” przez redaktorkę salezjańskiej gazetki parafialnej „Stanisławówka”.

Trzecia stacja, na Starym Rynku, na scenie przed Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, przybliżyła uczestnikom postać św. siostry Faustyny, która właśnie w klasztorze przy Starym Rynku miała pierwsze objawienia Jezusa Miłosiernego. Postać przedstawiły przedszkolaki i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego.

Przy czwartej stacji Marszu, która miała miejsce przy domu biskupim, młodzież z parafii św. Jakuba w Płocku – Imielnicy, gdzie znajdują się relikwie św. Joanny Beretty Molli, przybliżyła zgromadzonym postać tej współczesnej świętej żony i matki.

Ostatnia stacja miała miejsce przy katedrze. Dzieci i młodzież przygotowały program o Janie Pawle II; do nieba wzleciały gołębie i żółte balony z napisem „Santo subito – Jan Paweł II”.

„Różne miasta w Polsce mają swoje marsze: jest marsz żywych, jest marsz za życiem, jest marsz przeciw agresji, a Płock ma swój marsz – Marsz ku Świętości. Cieszę się, że ta idea się rozwija – powiedział na zakończenie bp Piotr Libera. – Ten marsz pokazuje nam, że miasto, w którym żyjemy, to jest miasto, po którego ulicach chodzili święci i święte. Ten marsz odsłania nam inne oblicze tego miasta, w którym na co dzień żyjemy – jako miasta naznaczonego licznymi błogosławionymi i świętymi”.

Biskup Płocki życzył uczestnikom marszu, by potrafili wsłuchiwać się w głos Boży, bo – jak powiedział Jan Paweł II – świętość to przede wszystkim nasłuchiwanie głosu Ducha Świętego.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 12.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 18
 • 2
  TOLA1
 • 3
  MatiN
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2