nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

KAI/k

dodane 04.06.2008 09:41

Norymberga obchodzi 500-lecie rysunku Dürera „Modlące się ręce”

W tym roku Norymberga obchodzi jubileusz sławnego rysunku Albrechta Dürera „Modlące się ręce”. Jest to najprawdopodobniej najpopularniejsze dzieło Dürera, które w różnej formie spotkać można w domach na całym świecie.

Narysowane przez Albrechta Dürera pędzelkiem w tuszu na błękitnym tle złożone do modlitwy ręce jednego z apostołów stanowią fragment studium do obrazu, który u artysty zamówił frankfurcki kupiec Jakob Heller.

Pierwotnie na tej samej karcie znajdował się również projekt głowy apostoła. W późniejszym okresie karton rozdzielono. Wizerunek tego apostoła znajduje się na głównej części obrazu skrzydłowego, ufundowanego przez Hellera. Ołtarz spłonął w 1729 r., zachowały się natomiast oryginały rysunków, stanowiących studium do tego ołtarza.

Wydział Kultury Miasta Norymbergi we współpracy z Narodowym Muzeum Germańskim, Domem Albrechta Dürera oraz Pedagogicznym Centrum Kultury i Sztuki chcą w roku 2008 zbadać, dlaczego ten właśnie rysunek cieszy się dzisiaj tak wielkim powodzeniem.

W tym celu dla wszystkich posiadaczy replik wyżej wspomnianych „Modlących się rąk” przygotowano specjalną ankietę, która być może pozwoli poznać powody niezwykłej popularności tego niewielkiego rysunku.

„Modlącym się rękom” Dürera będzie poświęcona wystawa galerii Kunsthaus w Norymberdze w dniach 22 listopada - 14 grudnia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 12.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 18
 • 2
  TOLA1
 • 3
  MatiN
 • 5
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2