nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 26.05.2008 09:15

400. rocznica cudu eucharystycznego w Faverney

W Faverney w środkowo-wschodniej Francji odbyły się w dniach 24-25 maja uroczystości upamiętniające 400. rocznicę cudu eucharystycznego z 1608 r.

Tysiące ludzi było wówczas świadkami, jak monstrancja z konsekrowaną hostią przez 33 godziny unosiła się w powietrzu.

W dwudniowych obchodach wzięło udział ponad 8 tys. wiernych. Jubileuszową Mszę św. odprawił, w koncelebrze z 17 biskupami, metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois. Wcześniej przez całą noc trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której można również było przystąpić do sakramentu pojednania.

Po Mszy św. wartę przy Najświętszym Sakramencie pełnili członkowie zakonu bożogrobców, aż do procesji eucharystycznej, która zakończyła uroczystości.

W nocy z 25 na 26 maja 1608 r. w opactwie benedyktynów w Faverney spłonął w pożarze drewniany ołtarzyk, na którym – na czas triduum eucharystycznego – wystawiono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Rano ze zdumieniem stwierdzono, że jest ona zawieszona w powietrzu ponad spalonymi szczątkami ołtarzyka. Przez 33 godziny świadkami tego wydarzenia było kilka tysięcy ludzi. Monstrancja stopniowo opadała, a w końcu stanęła na korporale, który tam położono. Nastąpiło to w chwili, gdy celebrujący Mszę św. przy głównym ołtarzu ksiądz odkładał hostię po konsekracji.

Z plecenia arcybiskupa Besançon przeprowadzono w tej sprawie kanoniczne dochodzenie. Zakończono je po przesłuchaniu 54 świadków, których zeznania było zgodne.

W czasie cudu eucharystycznego w monstrancji znajdowały się dwie hostie. Jedna z nich, brązowy krążek o średnicy 41 mm, przechowywana jest do dziś w Faverney i wystawiana do adoracji w drugi dzień Zielonych Świąt.

W 1725 i 1753 r., w czasie pożarów, pobłogosławiono nią miasteczko i ogień przestał się rozprzestrzeniać. W czasie rewolucji francuskiej opactwo zostało skonfiskowane przez państwo i mer Faverney postanowił zniszczyć hostię. Jednak ukryła ją jego żona. W 300. rocznicę cudu odbył się w Faverney kongres eucharystyczny z udziałem 20 tys. wiernych.

Druga hostia została przekazana do Dole, ówczesnej stolicy regionu Franche Comté, 18 grudnia 1608 r. Została ona skradziona podczas rewolucji. Mimo to w Dole odbywa się co roku wilka procesja eucharystyczna z hostią wypożyczaną z Faverney. Jednej z takich procesji przewodniczył nuncjusz apostolski we Francji abp. Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII.

Po cudzie eucharystycznym z 1608 r. w niemal wszystkich parafiach powstały Bractwa Najświętszego Sakramentu, zwiększyło się uczestnictwo katolików na Mszach św. w dni powszednie, częściej też przystępowali oni do Komunii św. i korzystali z wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.

« 1 »