nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 26.05.2008 09:02

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar

Ostatnia niedziela maja to tradycyjnie na Śląsku dzień pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Samochodami, na rowerach i pieszo przybywali od wczesnego rana na wzgórze piekarskie. Sto tysięcy śląskich mężczyzn i młodzieńców modliło się 25 maja o zdrowie i pokój w rodzinach, a także o bezpieczeństwo w pracy.

Witając pielgrzymów abp Damian Zimoń nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki «Bądźmy uczniami Chrystusa w rodzinie» i zachęcał do nowego zachwytu nad pięknem małżeńskiej i rodzinnej wspólnoty pobłogosławionej przez Boga.

Za wzór ojcostwa metropolita katowicki stawiał mężczyznom św. Józefa, gdyż jego ojcostwo „wyraziło się konkretnie w tym, że uczynił ze swego życia służbę, złożył je w ofierze tajemnicy wcielenia. Złożył całkowity dar z siebie, ze swego życia i ze swej pracy” – mówił abp Zimoń.

Abp Kazimierz Nycz apelował w homilii o większe zaangażowanie ojców w życie rodzinne. Metropolita warszawski podkreślał, że służba i wierność to droga do prawdziwej wielkości mężczyzny.

„Wszyscy jesteśmy powołani by być sługami wiernymi, bo to jest droga do prawdziwej wielkości. Z tego miejsca wołam, apeluję i proszę, przypominam wam ludziom świeckim, ale także nam kapłanom i biskupom: wróćmy do pierwszej gorliwości, do pierwszego młodzieńczego zapału w wierności podjętym zobowiązaniom” – apelował abp Nycz.

George Weigel, autor bestsellerowej biografii Jana Pawła II „Świadek nadziei” zachęcał do dziękczynienia za dar papieża Polaka i do modlitwy za jego wstawiennictwem o pełniejsze przeżywanie powołanie do bycia ojcami i synami.

Piekarscy pielgrzymi usłyszeli także zapewnienie o modlitwie i słowa pozdrowienia, które przesłał im papież Benedykt XVI.

« 1 »