nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 12.05.2008 09:11

Krakowskie obchody ku czci św. Stanisława

Licznie zgromadzeni biskupi oraz kilkadziesiąt tysięcy wiernych wzięło udział 11 maja w centralnych uroczystościach ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski. Odbyły się one tradycyjnie na Skałce w Krakowie.

Mszy św. sprawowanej przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci w ogrodzie klasztoru paulinów przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, który podkreślał m.in. że św. Stanisław uczy chrześcijańskiego męstwa: „Ciągle trwa dramatyczna walka o człowieka i o te same wartości, w których obronie poniósł śmierć święty Stanisław”.

Abp Gołębiewski zaapelował o obronę wielkich autorytetów moralnych Kościoła i ojczyzny. Na zakończenie prosił w modlitwie do Ducha Świętego o świętość dla narodu polskiego: „Chroń Kościół Chrystusowy przed fałszywymi doradcami i reformatorami, niekiedy bardzo krzykliwymi, którym nie zależy na dobru Owczarni Pana. Naucz nas budować ojczysty dom na fundamencie wartości, za które oddał życie święty Stanisław”.

Uroczystości ku czci św. Stanisława rozpoczęły się tradycyjną procesją z katedry na Wawelu do klasztoru na Skałce.

W procesji niesione były relikwie polskich świętych i błogosławionych, związanych z Krakowem.

W tym roku Msza z udziałem Episkopatu Polski po raz pierwszy została odprawiona przy, wzniesionym w ogrodzie klasztoru na Skałce, Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

« 1 »