nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 08.05.2008 08:43

Chiński koncert w Watykanie

Głównym wydarzeniem środowego wieczoru w Watykanie był koncert orkiestry filharmonii z Pekinu i chóru opery z Szanghaju.

Zaprezentowali oni w Auli Pawła VI „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta. (...)

Zwracając się do muzyków Ojciec Święty zauważył, że ich obecność oraz mistrzowskie wykonanie dzieła stanowią dla niego okazję do kontaktu z rzeczywistością Chin.

Muzyka i sztuka mogą być narzędziem spotkania i wzajemnego poznania a także szacunku różnych ludów i kultur. Benedykt XVI podkreślił, że muzyka wyraża uniwersalne ludzkie uczucia, w tym również religijne, które przekraczają granice poszczególnych kultur.

„Goszcząc was dzisiejszego wieczoru, drodzy chińscy artyści, Papież pragnie symbolicznie przyjąć cały wasz naród, pamiętając szczególnie o waszych rodakach, którzy wraz z nami wyznają wiarę w Jezusa i są złączeni z Następcą Piotra szczególną więzią duchową” – powiedział Benedykt XVI.

Po papieskim przemówieniu wykonano jeszcze chińską pieśń ludową "Kwiat jaśminu", której motyw wykorzystał Giacomo Puccini w operze "Turandot", za co Benedykt XVI szczególnie podziękował.

« 1 »