nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 02.05.2008 09:15

Młodzi Zambijczycy odwiedzą Polskę

Sześcioro nastolatków z Zambii objętych programem "Adopcji na odległość" przyjedzie na miesiąc do Polski. W imieniu swoich rówieśników podziękują polskim darczyńcom za udzielaną im pomoc, dzięki której mogą się kształcić.

Dzięki polskim salezjanom 8 tys. dzieci i młodzieży z krajów misyjnych może się kształcić. Programem objęci są młodzi ludzie z 18 krajów świata m.in. z Albanii, Brazylii, Ghany, Kenii, Mongolii, Peru, Sudanu, Ugandy, Wybrzeża Kości Słoniowej i Zambii.

Młodzi Zambijczycy z Lusaki i Luwingu odwiedzą m.in. Warszawę, Częstochowę i Zakopane.

Grupa weźmie udział w VII Krajowym Kongresie Misyjnym Dzieci w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Podczas pobytu w Polsce nastolatkowie przybliżą Polakom zambijską kulturę poprzez tańce, pieśni i opowieści.

Przywiezione z Zambii wyroby rękodzieła zostaną wystawione na aukcjach, z których dochód zostanie przekazany szkołom misyjnym w Lusace i Luwingu.

Program "Adopcja na odległość" to finansowa pomoc dzieciom z krajów misyjnych przez okres przynajmniej jednego roku. Darczyńcami mogą być osoby prywatne (wówczas muszą być pełnoletnie) jak również rodziny, zakłady pracy, uczelnie, szkoły, klasy czy stowarzyszenia.

Po otrzymaniu deklaracji salezjanie przesyłają darczyńcom informację o placówce, fotografie dzieci, które dzięki tym wpłatom mogą zdobyć wykształcenie lub zawód.

Dzięki wpłacanym przez ofiarodawców pieniądzom możliwe jest funkcjonowanie szkół misyjnych, kupowane są podręczniki i przybory szkolne dla uczniów.

W niektórych placówkach konieczny jest zakup swetrów, butów, koców czy mundurków szkolnych, w innych - żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Często niezbędne jest również wspieranie rodziny ucznia.

Program "Adopcji na odległość" wystartował 21 kwietnia 2001 r. Kiedy to została złożona pierwsza deklaracja.

« 1 »