nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 02.05.2008 08:59

Cud za wstawiennictwem opiekuna trędowatych

Proces kanonizacyjny opiekuna trędowatych, bł. Damiana De Veustera, posuwa się naprzód. Istotnym było tu uznanie przez komisję teologiczną Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

Chodzi o uzdrowienie chorej na raka mieszkanki Honolulu. Już wcześniej zostało ono uznane za niewytłumaczalne z lekarskiego punktu widzenia przez komisję medyczną tejże dykasterii. Kolejnym etapem koniecznym do kanonizacji będzie uznanie cudu przez kardynałów i biskupów należących do kongregacji.

Damian De Veuster był belgijskim kapłanem ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Opiekował się trędowatymi na Hawajach – w miejscowości Kalaupapa, leżącej w okręgu administracyjnego Kalawao na wyspie Molokai. Zarażony trądem, zmarł tam w 1889 r., mając 49 lat. Jan Paweł II beatyfikował go 4 czerwca 1995 r. podczas swej wizyty w Belgii.

Chora na raka mieszkanka Honolulu modliła się o wstawiennictwo bł. Damiana, pielgrzymując do Kalaupapa, gdzie pracował i zmarł.

Po powrocie z pielgrzymki wyzdrowiała. Uzdrowienie opisano w 2000 r. w czasopiśmie „Hawaii Medical Journal”. Artykuł nosi tytuł: „Całkowite spontaniczne ustąpienie raka”.

Natomiast jako cud do beatyfikacji o. Damiana uznane zostało przypisywane jego wstawiennictwu uzdrowienie francuskiej zakonnicy z bardzo ciężkiego stanu choroby żołądkowo-jelitowej.

« 1 »