nasze media Najnowszy numer MGN 01/2022

Radio Watykańskie/k

dodane 02.05.2008 08:47

13 wieków sanktuarium w Mont-Saint-Michel

Sanktuarium w Mont-Saint-Michel we Francji, to miejsce, które przyciąga - szczególnie młodzież.

1 maja rozpoczęły się obchody jubileuszu 1300 lat istnienia słynnego sanktuarium.

Rocznicowe uroczystości będą trwały do października przyszłego roku. Nie zabraknie wśród nich miejsca zwłaszcza dla tych, którzy są szczególnie związani z sanktuarium – młodzieży i wspólnot monastycznych.

Historia tego niezwykle malowniczo położonego sanktuarium rozpoczyna się w 708 r. Jak podaje kronikarz, tego właśnie roku biskup Aubert otrzymał we śnie polecenie wybudowania sanktuarium ku czci św. Michała Archanioła. Miejscem, wybranym przez Boga, było skaliste wzgórze na wysuniętym daleko w morze skrawku lądu.

Kronikarz przyznaje, że największym zmartwieniem pobożnego biskupa Auberta był brak wiadomości o postaci Archanioła Michała: z tego kłopotu wybawili go mnisi z pobliskiego klasztoru na Mont Gargan.

Od wieków Mont-Saint-Michel jest centrum życia monastycznego. Dzisiaj sanktuarium opiekuje się młoda Jerozolimska Wspólnota Monastyczna.

Miejsce to przyciąga szczególnie młodzież. Posiada ono niepowtarzalną atmosferę duchową oraz – jak podkreślił bp Stanislas Lalanne w orędziu na otwarcie Jubileuszu – jest żywym pomnikiem niezwykłej przygody wiary chrześcijańskiej na przestrzeni wieków

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione