nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

dziennik.pl/k

dodane 28.04.2008 09:25

Co kurczak ma współnego z tyranozaurem?

Najsłynniejszy drapieżca wszechczasów, Tyranozaurus Rex jest bliżej spokrewniony ze współczesnymi ptakami niż gadami - czytamy na stronie dziennik.pl.

Naukowcy doszli do tego wniosku na podstawie badać tkanek miękkich wydobytych w 2003 r. z liczącej 68 milionów lat skamieniałości tyranozaura.

Uczeni przeanalizowali budowę wydobytego z kości dinozaura białka - kolagenu i porównał ją z białkiem 21 współczesnych gatunków zwierząt.

Wśród nich były zarówno ryby, płazy, ptaki, gady, jak i ssaki. Na tej podstawie zbudowali drzewo rodowe tych stworzeń. Drapieżny dinozaur znalazł się na nim najbliżej strusia i kurczaka!

Był z nimi bliżej spokrewniony niż z gadami. Spośród nich zaś bliżej mu było do krokodyla niż do jaszczurki.

Czy zatem określenie prehistoryczny gad, jakim dotychczas czasem obdarzano T-Reksa, trzeba by zastąpić... prehistorycznym ptakiem?

Na dodatek, na drzewie rodowym, jakie naukowcy zbudowali w oparciu o budowę kolagenu, znalazło się jeszcze jedno wymarłe zwierzę.

To mastodont (Mammut americanum) sprzed 160-600 tysięcy lat. Analiza białek potwierdziła, że jego najbliższym krewniakiem jest dzisiejszy słoń afrykański.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione