nasze media Mały Gość 04/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 28.04.2008 08:21

Młodzież przy grobie św. Wojciecha

Młodzież, która przybyła w pielgrzymce do grobu św. Wojciecha stanowiła sporą grupę wiernych uczestniczących w uroczystości ku czci świętego jakie w niedzielę odbyły się w Gnieźnie. To największe święto archidiecezji gnieźnieńskiej.

Podczas Mszy świętej, metropolita lubelski abp Józef Życiński mówił m. in. „Jest wokół nas wielu ukrytych świętych. Matki, które poświęcają się spełniając swoją misję. Młode pokolenie, które nie tęskni za tym, żeby żyć na luzie, ale ma swoje życiowe Westerplatte i broni pewnych wartości. Ci, którzy samotnie cierpią i nie chcą natychmiast koncentrować uwagi na sobie. Ci, którzy mówią, że są pewne wartości, dla których należy cierpieć”.

Abp Życiński podkreślił, iż nie jest prawdą to, że w naszym pokoleniu nie ma już autorytetów. Metropolita lubelski zauważył, że nie widzą ich tylko ci, którzy nie potrafią patrzeć.

Podczas Mszy krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka otrzymały osoby duchowne i świeckie wybierające się na misje. Misjonarze wyjadą m.in. do Afryki i Ameryki Południowej.

Po raz pierwszy w procesji ulicami miasta obok relikwii św. Wojciecha poniesione zostały również relikwie bł. ks. Mariana Skrzypczaka, który w 1939 r. poniósł śmierć męczeńską z rąk hitlerowców.

„Świadectwo św. Wojciecha jest niesłychanie aktualne – mówi z kolei abp Henryk Muszyński. - Europa św. Wojciecha poszukiwała swojej tożsamości. Znalazła ją w kulturze i cywilizacji chrześcijańskiej. Dziś Europa również szuka swoich korzeni" – podkreśla metropolita gnieźnieński.

Do grobu patrona Gniezna i Polski licznie w tym roku przybyła młodzież – w sumie ponad 1200 osób. Chciała pokazać, że świadectwo świętego Wojciecha jest wciąż żywe.

Młodzi podkreślali, że pragną w sobie odnowić tę miłość, która charakteryzowała św. Wojciecha i brać z niego przykład. Wielu zaznaczało, że św. Wojciech to ktoś więcej niż postać historyczna. „On jest ważny dla nas – mówili młodzi pielgrzymi. Kształcił się – to oznacza pogłębienie intelektualne. Rozwijał się duchowo, czyli chodzi i o nasz rozwój wewnętrzny. No i otwartość na drugiego człowieka. On był tym, który szedł przez Europę i pokazywał, na czym polega prawdziwa jedność”.

Św. Wojciech poniósł śmierć męczeńską 23 kwietnia 997 r. Przy jego grobie spotkali się w 1000 r. cesarz Otton III i Bolesław Chrobry. Już wówczas jako biskup i męczennik urastał do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się Europy.

« 1 »